Zapewnienie minimum socjalnego wyłączonego spod egzekucji przewidziano wobec wielu innych grup zawodowych. Z pensji na alimenty można potrącać nie więcej niż trzy piąte, a na rzecz innych długów – tylko połowę. Chronione są także różnego rodzaju dodatki (aktywizacyjne, szkoleniowe), stypendia i zasiłki dla bezrobotnych.
Podobne wyłączenia dotyczą członków spółdzielni rolniczych, posłów i senatorów, emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz z tytułu wypadku przy pracy.
Rzecznik zwrócił uwagę, że trudna sytuacja finansowa przedsiębiorców nie wynika z ich niefrasobliwości ani lekkomyślności, ale np. z nieterminowej zapłaty wynagrodzenia przez kontrahenta. Podkreślił, że rządowy projekt zmian w prawie upadłościowym przewiduje zapewnienie dłużnikom minimum socjalnego. Powołał się na zasadę godności wyrażoną w art. 30 Konstytucji RP.
Resort uznał, że problem wskazany przez RPO faktycznie istnieje i trzeba go rozwiązać.
– Po dokonaniu analizy przedstawionej w piśmie kwestii należy zgodzić się z przedstawionym przez RPO stanowiskiem o potrzebie zapewnienia ochrony przedsiębiorców będących osobami fizycznymi przez wyłączenie spod egzekucji środków niezbędnych do utrzymania dłużnika i jego rodziny, na wzór rozwiązań, z jakich mogą korzystać inni dłużnicy – stwierdza dr Marek Niedużak, dyrektor departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych MPiT w odpowiedzi do RPO.
Ministerstwo zaprosiło też przedstawicieli rzecznika na spotkanie 17 października w celu omówienia praktycznych problemów, z jakimi spotykają się przedsiębiorcy podczas postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec nich, oraz wypracowania konkretnych rozwiązań i propozycji legislacyjnych.