statystyki

W Polsce rośnie konsumpcja. Zrobiliśmy zakupy za prawie 806 mld zł

autor: Janusz K. Kowalski18.07.2018, 07:40; Aktualizacja: 18.07.2018, 09:02
Wzrosły m.in. wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. W ubiegłym roku pochłonęły one prawie 180,2 mld zł.

Wzrosły m.in. wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. W ubiegłym roku pochłonęły one prawie 180,2 mld zł.źródło: ShutterStock

W sklepach, na stacjach paliw, w lokalach gastronomicznych, w hurtowniach i u producentów Polacy wydali w ubiegłym roku o 6,7 proc. więcej niż w roku poprzednim – wynika z danych GUS.

Wzrosły m.in. wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. W ubiegłym roku pochłonęły one prawie 180,2 mld zł. W stosunku do roku poprzedniego zwiększyły się o 4,6 proc., a więc tylko niewiele więcej od wzrostu cen tych produktów, bo podrożały one o 4,2 proc. I to w sytuacji, gdy portfele Polaków są coraz grubsze w związku z podwyżkami wynagrodzeń, środkami z programu 500 plus i gdy dzięki spadającemu bezrobociu mamy rynek pracownika.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Realny wzrost wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe był stosunkowo mały, ponieważ zaopatrujemy się w te produkty często w marketach, zwłaszcza w dyskontach, w których ceny rosną najwolniej. W dodatku często są tam promocje, z których korzysta wiele osób – ocenia prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Równocześnie kurczy się samozaopatrzenie w produkty żywnościowe. 


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane