statystyki

W Polsce rośnie konsumpcja. Zrobiliśmy zakupy za prawie 806 mld zł

autor: Janusz K. Kowalski18.07.2018, 07:40; Aktualizacja: 18.07.2018, 09:02
Wzrosły m.in. wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. W ubiegłym roku pochłonęły one prawie 180,2 mld zł.

Wzrosły m.in. wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. W ubiegłym roku pochłonęły one prawie 180,2 mld zł.źródło: ShutterStock

W sklepach, na stacjach paliw, w lokalach gastronomicznych, w hurtowniach i u producentów Polacy wydali w ubiegłym roku o 6,7 proc. więcej niż w roku poprzednim – wynika z danych GUS.

Wzrosły m.in. wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. W ubiegłym roku pochłonęły one prawie 180,2 mld zł. W stosunku do roku poprzedniego zwiększyły się o 4,6 proc., a więc tylko niewiele więcej od wzrostu cen tych produktów, bo podrożały one o 4,2 proc. I to w sytuacji, gdy portfele Polaków są coraz grubsze w związku z podwyżkami wynagrodzeń, środkami z programu 500 plus i gdy dzięki spadającemu bezrobociu mamy rynek pracownika.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Realny wzrost wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe był stosunkowo mały, ponieważ zaopatrujemy się w te produkty często w marketach, zwłaszcza w dyskontach, w których ceny rosną najwolniej. W dodatku często są tam promocje, z których korzysta wiele osób – ocenia prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Równocześnie kurczy się samozaopatrzenie w produkty żywnościowe. 


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane