statystyki

Producenci żywności zarobili najwięcej

autor: Łukasz Wilkowicz13.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:40
Handel skorzystał na dużym popycie konsumpcyjnym i zwiększył zyski

Handel skorzystał na dużym popycie konsumpcyjnym i zwiększył zyskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W pierwszym kwartale przychody branży spożywczej i budownictwa poszły mocno w górę. Producentów taboru w dół. Firmy odczuwają presję płacową, a wkrótce mogą do tego dojść problemy z eksportem.

Sektor przedsiębiorstw, czyli firmy niefinansowe zatrudniające co najmniej 50 osób, zarobiły w I kwartale 27,2 mld zł, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Ich przychody wzrosły w skali roku o 4,6 proc. Te dane Główny Urząd Statystyczny podał już kilka tygodni temu. Jak wypadły poszczególne branże? Zdecydowana większość była w stanie zwiększyć przychody, ale równocześnie tylko kilku udało się wypracować wyniki wyższe niż rok wcześniej.

Najważniejsze z punktu widzenia ogólnych wyników firm jest przetwórstwo przemysłowe. Przypada na nie ponad 40 proc. przychodów i więcej niż połowa zysku całego sektora przedsiębiorstw. Jednak przychody rosły tam wolniej niż średnia dla całej gospodarki – były o 2,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z kolei zyski spadały szybciej niż w całej zbiorowości. Skala obniżki sięga 12 proc.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane