statystyki

Producenci żywności zarobili najwięcej

autor: Łukasz Wilkowicz13.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:40
Handel skorzystał na dużym popycie konsumpcyjnym i zwiększył zyski

Handel skorzystał na dużym popycie konsumpcyjnym i zwiększył zyskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W pierwszym kwartale przychody branży spożywczej i budownictwa poszły mocno w górę. Producentów taboru w dół. Firmy odczuwają presję płacową, a wkrótce mogą do tego dojść problemy z eksportem.

Sektor przedsiębiorstw, czyli firmy niefinansowe zatrudniające co najmniej 50 osób, zarobiły w I kwartale 27,2 mld zł, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Ich przychody wzrosły w skali roku o 4,6 proc. Te dane Główny Urząd Statystyczny podał już kilka tygodni temu. Jak wypadły poszczególne branże? Zdecydowana większość była w stanie zwiększyć przychody, ale równocześnie tylko kilku udało się wypracować wyniki wyższe niż rok wcześniej.

Najważniejsze z punktu widzenia ogólnych wyników firm jest przetwórstwo przemysłowe. Przypada na nie ponad 40 proc. przychodów i więcej niż połowa zysku całego sektora przedsiębiorstw. Jednak przychody rosły tam wolniej niż średnia dla całej gospodarki – były o 2,7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z kolei zyski spadały szybciej niż w całej zbiorowości. Skala obniżki sięga 12 proc.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane