statystyki

GPW: Wyniki giełdowych spółek wyglądają słabiej

autor: Łukasz Wilkowicz04.06.2018, 07:48; Aktualizacja: 04.06.2018, 08:28
Największą stratę zanotował segment odzieżowo-kosmetyczny

Największą stratę zanotował segment odzieżowo-kosmetycznyźródło: ShutterStock

Choć ich przychody rosną, to koszty często idą w górę szybciej. Widać wpływ presji na wzrost płac. Problemem był też mocny złoty. Gorzej wypadły branże ciężkie, lepiej – banki.

Spółki notowane na warszawskiej giełdzie miały w I kwartale 12,8 mld zł zysku netto – wynika z obliczeń na podstawie raportów firm. Pod uwagę wzięliśmy 418 przedsiębiorstw, które opublikowały swoje sprawozdania do końca maja. Nie uwzględnialiśmy firm zagranicznych. W przypadku kilku podmiotów danych za I kwartał jeszcze nie ma ze względu na to, że to okres, który kończy rok obrachunkowy (raport roczny można opublikować z większym opóźnieniem niż kwartalny). Te przedsiębiorstwa, które dotychczas nie przedstawiły sprawozdań, zwykle są w trudnej sytuacji finansowej.

Zarobek z początku 2018 r. okazał się mniejszy niż ten z 2017 r. Spadek zysku wyniósł 8 proc. Nie pomogło to, że przychody okazały się o 6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wyniosły 159 mld zł.

Tendencje wśród spółek giełdowych są podobne jak w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach niefinansowych, które zatrudniają co najmniej 50 osób. Ich wyniki niecałe dwa tygodnie temu opublikował Główny Urząd Statystyczny. Okazało się, że przychody były o niecałe 5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Za to wynik netto obniżył się o 9 proc.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane