statystyki

GPW: Wyniki giełdowych spółek wyglądają słabiej

autor: Łukasz Wilkowicz04.06.2018, 07:48; Aktualizacja: 04.06.2018, 08:28
Największą stratę zanotował segment odzieżowo-kosmetyczny

Największą stratę zanotował segment odzieżowo-kosmetycznyźródło: ShutterStock

Choć ich przychody rosną, to koszty często idą w górę szybciej. Widać wpływ presji na wzrost płac. Problemem był też mocny złoty. Gorzej wypadły branże ciężkie, lepiej – banki.

Spółki notowane na warszawskiej giełdzie miały w I kwartale 12,8 mld zł zysku netto – wynika z obliczeń na podstawie raportów firm. Pod uwagę wzięliśmy 418 przedsiębiorstw, które opublikowały swoje sprawozdania do końca maja. Nie uwzględnialiśmy firm zagranicznych. W przypadku kilku podmiotów danych za I kwartał jeszcze nie ma ze względu na to, że to okres, który kończy rok obrachunkowy (raport roczny można opublikować z większym opóźnieniem niż kwartalny). Te przedsiębiorstwa, które dotychczas nie przedstawiły sprawozdań, zwykle są w trudnej sytuacji finansowej.

Zarobek z początku 2018 r. okazał się mniejszy niż ten z 2017 r. Spadek zysku wyniósł 8 proc. Nie pomogło to, że przychody okazały się o 6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wyniosły 159 mld zł.

Tendencje wśród spółek giełdowych są podobne jak w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach niefinansowych, które zatrudniają co najmniej 50 osób. Ich wyniki niecałe dwa tygodnie temu opublikował Główny Urząd Statystyczny. Okazało się, że przychody były o niecałe 5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Za to wynik netto obniżył się o 9 proc.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane