statystyki

Szybciej wykażemy naruszenie tajemnicy firm

autor: Andrzej Boboli, Michał Skrok29.05.2018, 08:31; Aktualizacja: 29.05.2018, 08:55
podatki biznes praca

podatki biznes pracaźródło: ShutterStock

Nadchodzą ważne zmiany w zakresie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa – 18 maja do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany rządowy projekt zmian ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw. Projektowane nowe przepisy mogą istotnie wpłynąć na zakres chronionych tajemnic przedsiębiorstwa i możliwych do dochodzenia roszczeń. A to m.in. dlatego, że zmienić się ma nie tylko definicja tajemnicy przedsiębiorstwa, lecz także zakres jej ochrony.

W myśl obecnej definicji z naruszeniem know-how mamy do czynienia w przypadku stwierdzenia jego bezprawnego przekazania, ujawnienia lub wykorzystywania. Nowa definicja przewiduje zaś, że zakazane będzie już samo pozyskanie chronionych informacji. To w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli dochodzić roszczeń od konkurentów naruszających ich interesy na wcześniejszym niż dotychczas etapie.

Zmiany odczują nie tylko przedsiębiorcy, którzy będą mogli chronić swoje prawa, lecz także pracownicy, którzy mimo zakończenia pracy u przedsiębiorcy mają być zobowiązani do bezterminowego zachowania tajemnicy (dotychczas taki zakaz standardowo dotyczył jedynie trzech lat od ustania stosunku pracy).

Nowa definicja

Nowa definicja tajemnicy przedsiębiorstwa przewiduje, że ochronie podlegają informacje, zbiory informacji lub wyniki ich zestawień, o ile mają charakter poufny. Przy czym - tak jak w obecnie obowiązujących przepisach - odmawiać się będzie statusu tajemnicy przedsiębiorstwa tym informacjom, które zostały ujawnione publicznie. A także wyłączy się z kręgu tajemnicy przedsiębiorstwa informacje posiadane przez osoby zwykle zajmujące się tym rodzajem informacji albo łatwo dostępne dla takich osób.

Bardziej rygorystyczne ma być podejście do wymaganych od przedsiębiorcy działań w zakresie zapewnienia ochrony know-how. Dotychczasowe określenie „niezbędne działania” zostanie zastąpione przez obowiązek „należytej staranności”. Według założeń projektodawców powinno to podnieść poziom wymagań stawianych przedsiębiorcom dla uznania ich know-how za informacje poufne.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane