statystyki

Mniejsza dotacja do emerytur podreperuje państwowe finanse

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki29.05.2018, 07:56; Aktualizacja: 29.05.2018, 09:53
pieniądze

Finansowy bufor na 2019 r. przyda się, by spełnić obietnice wyborczeźródło: ShutterStock

Rosnące zatrudnienie, coraz wyższe płace i większa liczba legalnie zatrudnionych imigrantów napędzają wpływy ze składek do FUS. Na tyle mocno, by już liczyć, ile zyska na tym budżet.

Jak budżet dokłada się do FUS

Jak budżet dokłada się do FUS

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do końca kwietnia Fundusz Ubezpieczeń Społecznych pozyskał ze składek ponad 61,5 mld zł. To prawie o 10 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze. Powód jest taki sam, jak w bardzo dobrym dla finansów ubezpieczeń społecznych roku ubiegłym: dobra koniunktura na rynku pracy. Teraz dodatkowo wspierana coraz większą presją na długoterminowe i legalne zatrudnianie imigrantów. Przekłada się na liczbę ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców.

Wpływy do FUS wyglądają jeszcze lepiej, gdy przyrównać bieżące wpływy do planu na cały rok. Jest on realizowany szybciej, niż wynikałoby to z kalendarza: do końca kwietnia do FUS wpłynęło już prawie 36 proc. planu. Gdyby wpływy szły zgodnie z harmonogramem, to powinno to być 33,3 proc. Ta różnica przekłada się na ok. 5 mld zł dodatkowych wpływów FUS. Nawet gdyby w kolejnych miesiącach nie było już dalszej poprawy, finanse publiczne odczułyby ulgę.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • i to by było na tyle(2018-05-29 19:36) Zgłoś naruszenie 11

    Tą nadwyżkę zgranie czarna mafia płci obojga, fąfle Macierewicza, korytnicy wszelacy, dla niepełnosprawnych znowu zabraknie.Zyskają katoprawcy i katoprawczki a wesprze nową sprawiedliwość Ordo Iuris z Instytutem ks. Ściegiennego. A dla reszty hołoty po 1 do 1,5 tys. zł.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane