statystyki

Wraca temat opłat półkowych. Bruksela chce lepiej chronić dostawców żywności

autor: Piotr Adamczewski, Joanna Baranowska08.05.2018, 08:32; Aktualizacja: 08.05.2018, 09:03
sklep z zabawkami

W połowie kwietnia Komisja Europejska przedstawiła do konsultacji projekt dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności.źródło: ShutterStock

Bruksela chce wdrożyć dyrektywę, która na poziomie Unii będzie jednolicie chronić małych i średnich dostawców produktów żywnościowych przed dominacją dużych odbiorców.

Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności. Nowe przepisy mają wzmocnić pozycję dostawców żywności – rolników, małych i średnich przetwórców oraz innych przedsiębiorców dostarczających produkty żywnościowe np. do wielkich sieci handlowych. Projektowane przepisy wskazują minimalny wykaz zakazanych nieuczciwych praktyk handlowych między nabywcami i dostawcami w łańcuchu dostaw żywności i minimalne zasady dotyczące ich egzekwowania, jakie powinny wdrożyć wszystkie unijne kraje. Projekt znajduje się obecnie w konsultacjach publicznych, które potrwają do 12 czerwca 2018 r.

„Nieuczciwe praktyki handlowe są praktykami, które rażąco odbiegają od dobrego postępowania handlowego oraz są sprzeczne z zasadą dobrej wiary i uczciwego obrotu i są jednostronnie stosowane przez jednego partnera handlowego wobec jego kontrahenta” – tak występowanie nierówności w łańcuchu dostaw rolno-spożywczych definiowała Komisja Europejska w przygotowanym dla Parlamentu Europejskiego i Rady sprawozdaniu z 29 stycznia 2016 r. W ocenie Komisji Europejskiej łańcuch dostaw produktów rolnych i spożywczych z uwagi na znaczne różnice w sile negocjacyjnej jest na nieuczciwe praktyki szczególnie narażony, dlatego konieczne stało się podjęcie działań niwelujących dysproporcje.

DLACZEGO POTRZEBNA JEST INTERWENCJA?

Przewaga kontraktowa w łańcuchu dostaw rolno-spożywczych (ang. Unfair Trading Practicies) stanowi przedmiot zainteresowania KE od kilku lat. Nierówności na rynku dostaw dostrzeżono już w 2007 r. i wówczas podjęto pierwsze działania. Reagując na sygnały z rynku, KE zaproponowała wiele rozwiązań mających wzmocnić pozycję najsłabszych jego ogniw, tj. przede wszystkim rolników oraz małych i średnich przedsiębiorców pozbawionych wystarczającej siły przetargowej i niemających alternatywnej drogi zbycia produktów. Wiele inicjatyw zaproponowanych na szczeblu europejskim miało charakter dobrowolny, co nie przyniosło oczekiwanego efektu. W konsekwencji zwrócono uwagę na potrzebę wprowadzenia odpowiednich uregulowań prawnych (patrz: sprawozdanie Grupy Zadaniowej ds. Rynków Rolnych „Poprawa warunków rynkowych: wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu dostaw”, listopad 2016 r.)


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane