statystyki

Topowe branże powoli odchodzą do lamusa, czyli ewolucja w świecie rewolucyjnych firm

autor: Adam Pawluć25.04.2018, 07:49; Aktualizacja: 25.04.2018, 09:32
Jak zauważają autorzy raportu StartUp Genome, startupowa rewolucja trwa. Globalne inwestycje venture capital w 2017 r. przekroczyły 140 mld dol., a całkowita wartość dodana wytworzona przez środowisko młodych firm wzrosła w ciągu dwóch lat o 25 proc., do 2,3 bln dol.

Jak zauważają autorzy raportu StartUp Genome, startupowa rewolucja trwa. Globalne inwestycje venture capital w 2017 r. przekroczyły 140 mld dol., a całkowita wartość dodana wytworzona przez środowisko młodych firm wzrosła w ciągu dwóch lat o 25 proc., do 2,3 bln dol.źródło: ShutterStock

Dominacja państw azjatyckich zaczyna się również na rynku startupowym. Chiny i inne kraje tamtego regionu rozwijają swój portfel technologiczny w tempie nieosiągalnym dla państw zachodnich. Potwierdza to najnowszy raport za rok 2017 StartUp Genome, jednej z ważniejszych organizacji badających środowisko, w którym rozwijają się młode firmy.

W 2017 r. 35 proc. światowych jednorożców, czyli start-upów wartych powyżej miliarda dolarów, znajdowało się w Chinach. Udział Stanów Zjednoczonych w rynku największych podmiotów wyniósł 41 proc. Jeszcze trzy lata temu w Chinach było jedynie 14 proc. startupowej czołówki, w USA natomiast aż 61 proc.

Co więcej, na 10 krajów z najszybciej rosnącą liczbą opatentowanych rozwiązań aż osiem pochodzi z Azji, przy czym w przypadku Chin widać wyraźną przewagę, jeśli chodzi o technologie sztucznej inteligencji i blockchain. Według World Intellectual Property Organization to właśnie Chiny starają się o największą liczbę patentów – aż o 43 proc. Firmy z tego kraju są także w czołówce, jeśli chodzi o zgłaszanie patentów – rekordzistą jest Huawei z 4024 rozwiązaniami. Państwo Środka dominuje także, jeśli chodzi o technologie finansowe. W zestawieniu Fintech100 przygotowywanym corocznie przez KPMG podium zajęte jest przez start-upy z Chin, z których największy jest Ant Financial, należący do Alibaby.

Stary Kontynent nie gra w tej dziedzinie ważnej roli i raczej się na to nie zanosi. Choć jako kontynent możemy pochwalić się kilkoma innowacyjnymi hubami – są to: Amsterdam, Barcelona, Berlin, Frankfurt, Helsinki, Londyn, Monachium, Paryż oraz Sztokholm.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane