statystyki

Topowe branże powoli odchodzą do lamusa, czyli ewolucja w świecie rewolucyjnych firm

autor: Adam Pawluć25.04.2018, 07:49; Aktualizacja: 25.04.2018, 09:32
Jak zauważają autorzy raportu StartUp Genome, startupowa rewolucja trwa. Globalne inwestycje venture capital w 2017 r. przekroczyły 140 mld dol., a całkowita wartość dodana wytworzona przez środowisko młodych firm wzrosła w ciągu dwóch lat o 25 proc., do 2,3 bln dol.

Jak zauważają autorzy raportu StartUp Genome, startupowa rewolucja trwa. Globalne inwestycje venture capital w 2017 r. przekroczyły 140 mld dol., a całkowita wartość dodana wytworzona przez środowisko młodych firm wzrosła w ciągu dwóch lat o 25 proc., do 2,3 bln dol.źródło: ShutterStock

Dominacja państw azjatyckich zaczyna się również na rynku startupowym. Chiny i inne kraje tamtego regionu rozwijają swój portfel technologiczny w tempie nieosiągalnym dla państw zachodnich. Potwierdza to najnowszy raport za rok 2017 StartUp Genome, jednej z ważniejszych organizacji badających środowisko, w którym rozwijają się młode firmy.

W 2017 r. 35 proc. światowych jednorożców, czyli start-upów wartych powyżej miliarda dolarów, znajdowało się w Chinach. Udział Stanów Zjednoczonych w rynku największych podmiotów wyniósł 41 proc. Jeszcze trzy lata temu w Chinach było jedynie 14 proc. startupowej czołówki, w USA natomiast aż 61 proc.

Co więcej, na 10 krajów z najszybciej rosnącą liczbą opatentowanych rozwiązań aż osiem pochodzi z Azji, przy czym w przypadku Chin widać wyraźną przewagę, jeśli chodzi o technologie sztucznej inteligencji i blockchain. Według World Intellectual Property Organization to właśnie Chiny starają się o największą liczbę patentów – aż o 43 proc. Firmy z tego kraju są także w czołówce, jeśli chodzi o zgłaszanie patentów – rekordzistą jest Huawei z 4024 rozwiązaniami. Państwo Środka dominuje także, jeśli chodzi o technologie finansowe. W zestawieniu Fintech100 przygotowywanym corocznie przez KPMG podium zajęte jest przez start-upy z Chin, z których największy jest Ant Financial, należący do Alibaby.

Stary Kontynent nie gra w tej dziedzinie ważnej roli i raczej się na to nie zanosi. Choć jako kontynent możemy pochwalić się kilkoma innowacyjnymi hubami – są to: Amsterdam, Barcelona, Berlin, Frankfurt, Helsinki, Londyn, Monachium, Paryż oraz Sztokholm.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane