statystyki

Po informację gospodarczą do wirtualnego informatora

autor: Jakub Styczyński21.04.2018, 18:00
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o uzyskanie informacji, jeżeli nie znajdzie ich na stronie.

Przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o uzyskanie informacji, jeżeli nie znajdzie ich na stronie.źródło: ShutterStock

Więcej spraw niż do tej pory mały biznes załatwią elektronicznie. Ma w tym pomóc m.in. Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy.

Obecnie na rządowej stronie www.biznes.gov.pl przedsiębiorcy mają dostęp do Pojedynczego Punktu Kontaktowego (PPK). To platforma informacji o warunkach wykonywania działalności gospodarczej. System teleinformatyczny udostępnia m.in. wzory formularzy elektronicznych oraz poradniki dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Już wkrótce (od 1 lipca 2018 r.) na tym samym portalu rozpocznie działalność jego następca: Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy (dalej: Punkt).

W uzasadnieniu do ustawy o CEIDG znajdujemy zapewnienie, że modernizacja nie będzie polegać tylko na samej zmianie nazwy. Chodzi tutaj o głębszą reformę. System ma poszerzyć zakres świadczonych usług, usprawnić procesy zbierania wniosków od obywateli, przyspieszyć udzielanie informacji na wniosek przedsiębiorcy oraz wprowadzić proaktywne formy komunikacji urzędu z przedsiębiorcami. Wszystko to po to, aby zachęcić przedsiębiorców do elektronicznego załatwiania spraw, ułatwić im uzyskiwanie istotnych informacji o prowadzonej działalności, pomóc w znalezieniu informacji o niezbędnych wymaganiach.

Niestety Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy nie będzie prowadzić doradztwa w indywidualnych sprawach (art. 54). Co więc będzie możliwe?

1. SKŁADANIE DOKUMENTÓW

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o CEIDG, punkt umożliwi złożenie drogą elektroniczną dokumentów, w szczególności wniosków, oświadczeń lub notyfikacji w sprawach, o których mowa w art. 51 ust. 3 pkt 1. Mowa tu m.in. o możliwości:

● dokonania wpisu do CEIDG;

● uznania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (z wyłączeniem odbycia stażu adaptacyjnego i przystąpienia do testu umiejętności);

● złożenia odpowiednich dokumentów potrzebnych do świadczenia usług transgranicznych oraz wykonywania usługowej działalności transgranicznej;

● wystąpienia o wydanie europejskiej legitymacji zawodowej – to elektroniczna procedura, z której przedsiębiorca może skorzystać, aby jego kwalifikacje zawodowe zostały uznane w innym kraju UE. Jest ona łatwiejsza, szybsza i bardziej przejrzysta od tradycyjnych procedur uznawania kwalifikacji. Pozwala śledzić w internecie status wniosku i ponownie wykorzystać przedłożone już dokumenty przy składaniu nowych wniosków w innych krajach.

– Dotychczas wysłanie takich wniosków drogą elektroniczną nie było możliwe. Powinno to ułatwić i przyspieszyć procedowanie w tego typu sprawach – ocenia adwokat Aleksandra Krawczyk-Giehsmann, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii prawnej SDZLEGAL SCHINDHELM.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane