statystyki

Po informację gospodarczą do wirtualnego informatora

autor: Jakub Styczyński21.04.2018, 18:00
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o uzyskanie informacji, jeżeli nie znajdzie ich na stronie.

Przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o uzyskanie informacji, jeżeli nie znajdzie ich na stronie.źródło: ShutterStock

Więcej spraw niż do tej pory mały biznes załatwią elektronicznie. Ma w tym pomóc m.in. Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy.

Obecnie na rządowej stronie www.biznes.gov.pl przedsiębiorcy mają dostęp do Pojedynczego Punktu Kontaktowego (PPK). To platforma informacji o warunkach wykonywania działalności gospodarczej. System teleinformatyczny udostępnia m.in. wzory formularzy elektronicznych oraz poradniki dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Już wkrótce (od 1 lipca 2018 r.) na tym samym portalu rozpocznie działalność jego następca: Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy (dalej: Punkt).

W uzasadnieniu do ustawy o CEIDG znajdujemy zapewnienie, że modernizacja nie będzie polegać tylko na samej zmianie nazwy. Chodzi tutaj o głębszą reformę. System ma poszerzyć zakres świadczonych usług, usprawnić procesy zbierania wniosków od obywateli, przyspieszyć udzielanie informacji na wniosek przedsiębiorcy oraz wprowadzić proaktywne formy komunikacji urzędu z przedsiębiorcami. Wszystko to po to, aby zachęcić przedsiębiorców do elektronicznego załatwiania spraw, ułatwić im uzyskiwanie istotnych informacji o prowadzonej działalności, pomóc w znalezieniu informacji o niezbędnych wymaganiach.

Niestety Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy nie będzie prowadzić doradztwa w indywidualnych sprawach (art. 54). Co więc będzie możliwe?

1. SKŁADANIE DOKUMENTÓW

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o CEIDG, punkt umożliwi złożenie drogą elektroniczną dokumentów, w szczególności wniosków, oświadczeń lub notyfikacji w sprawach, o których mowa w art. 51 ust. 3 pkt 1. Mowa tu m.in. o możliwości:

● dokonania wpisu do CEIDG;

● uznania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (z wyłączeniem odbycia stażu adaptacyjnego i przystąpienia do testu umiejętności);

● złożenia odpowiednich dokumentów potrzebnych do świadczenia usług transgranicznych oraz wykonywania usługowej działalności transgranicznej;

● wystąpienia o wydanie europejskiej legitymacji zawodowej – to elektroniczna procedura, z której przedsiębiorca może skorzystać, aby jego kwalifikacje zawodowe zostały uznane w innym kraju UE. Jest ona łatwiejsza, szybsza i bardziej przejrzysta od tradycyjnych procedur uznawania kwalifikacji. Pozwala śledzić w internecie status wniosku i ponownie wykorzystać przedłożone już dokumenty przy składaniu nowych wniosków w innych krajach.

– Dotychczas wysłanie takich wniosków drogą elektroniczną nie było możliwe. Powinno to ułatwić i przyspieszyć procedowanie w tego typu sprawach – ocenia adwokat Aleksandra Krawczyk-Giehsmann, doradca restrukturyzacyjny w kancelarii prawnej SDZLEGAL SCHINDHELM.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane