statystyki

Aktualizacja danych informacyjnych nie będzie podlegała rygorom czasowym

autor: Leszek Jaworski20.04.2018, 15:30
biznes, firma

Prowadzący firmę musi zadbać o aktualność i poprawność danych wpisanych do CEIDGźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie będzie już ograniczony terminem na modyfikację daty zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Bez żadnych konsekwencji będzie mógł ją skorygować w dowolnym dla siebie czasie.

Prowadzący firmę musi zadbać o aktualność i poprawność danych wpisanych do CEIDG. Zwłaszcza że przepisy przewidują domniemanie prawdziwości informacji zawartych w rejestrze. Dotychczasowe przepisy u.s.d.g. i obecne u.c.e.i.d.g. nakładają na prowadzącego przedsiębiorstwo obowiązek zgłaszania zmian danych zamieszczonych w CEIDG. Jednak po 30 kwietnia, w związku z wprowadzeniem podziału wiadomości na ewidencyjne i informacyjne [patrz s. 4–5], jak już pisaliśmy wcześniej, odmiennie przedstawia się termin na ich aktualizację. O ile te pierwsze muszą być, tak jak dotychczas, zgłoszone w ciągu siedmiu dni od dokonania zmiany, to zgłoszenie tych drugich nie będzie po 30 kwietnia obwarowane żadnym terminem.

Zaufanie do przedsiębiorców

Do danych informacyjnych zaliczono m.in. wiadomości o zawieszeniu, rozpoczęciu i zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Zatem po 30 kwietnia przedsiębiorca nie będzie już obligowany siedmiodniowym terminem do dokonania takiej zmiany we wpisie. Zgłoszenia powyższych wiadomości będzie mógł dokonać w dowolnym czasie od pojawienia się okoliczności powodujących konieczność złożenia wniosku o zmianę lub wykreślenie wpisu. Przy czym oczywiście powinien tego dokonać w takim zakresie, aby wpis zawierał dane zgodne z faktycznym stanem rzeczy.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane