statystyki

Z korupcją ma walczyć UOKiK

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński19.12.2017, 20:00
Prezes urzędu antymonopolowego będzie mógł jedynie odstąpić od wymierzenia kary

Prezes urzędu antymonopolowego będzie mógł jedynie odstąpić od wymierzenia karyźródło: ShutterStock

Urząd antymonopolowy ma ściśle współpracować z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym w ściganiu nieprawidłowości w firmach. Urzędnicy jednak obawiają się, że zostaną wpuszczeni przez funkcjonariuszy na minę.

Procedowany właśnie projekt ustawy o jawności życia publicznego przewiduje zwiększenie kompetencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uprawnienia dotyczące nakładania kar za brak lub fikcyjność wewnętrznych praktyk antykorupcyjnych w średnich i dużych firmach.

Jak to ma wyglądać technicznie?

– Po przeprowadzonej kontroli szef CBA będzie mógł sporządzić wniosek o ukaranie przedsiębiorcy. Znajdzie się w nim proponowana kwota kary. Informacje o takim wniosku otrzyma przedsiębiorca. Po upływie 30 dni, jeśli nie dokona stosownej wpłaty dobrowolnie, sprawa trafi do rozpoznania przez UOKiK – wyjaśnia sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik.

Dla przedsiębiorców szykuje się więc ruletka. Jeśli zapłacą, będą mieli sprawę z głowy, ale też będzie ich to sporo kosztowało. Jeśli nie zapłacą, możliwe, że proponowaną sankcję utrzyma prezes UOKiK. Jeśli tak się stanie, ukarany przedsiębiorca przez pięć lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia nie będzie się mógł ubiegać o uzyskanie zamówienia publicznego. Dla wielu zaś jest to sankcja o wiele dotkliwsza niż nawet wielomilionowa kara finansowa. A dla firm utrzymujących się dzięki przetargom – niemal pewne bankructwo.

Minister Wąsik zachwala swą propozycję. Z dumą mówi, że wzorowana jest na modelu amerykańskim, gdzie podobne rozwiązania doskonale się sprawdzają, czego efektem są naprawdę solidne polityki antykorupcyjne w firmach – bo to jest przecież celem, a nie karanie przedsiębiorców.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane