statystyki

Zgłoszenie znaku towarowego elektronicznie jest tańsze

autor: KT21.11.2017, 07:56; Aktualizacja: 21.11.2017, 10:11
Unijny znak towarowy – niezależnie od kategorii – jest rejestrowany na 10 lat od daty dokonania zgłoszenia. Potem przedsiębiorca ma prawo przedłużać ochronę na następne takie okresy. Nowe przepisy nie wprowadziły zmian w tym zakresie.

Unijny znak towarowy – niezależnie od kategorii – jest rejestrowany na 10 lat od daty dokonania zgłoszenia. Potem przedsiębiorca ma prawo przedłużać ochronę na następne takie okresy. Nowe przepisy nie wprowadziły zmian w tym zakresie.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy z Unii Europejskiej mają prawo zastrzec na użytek własnych towarów i usług m.in. określone kolory oraz dźwięki. Jaki jest koszt tego rodzaju zgłoszeń, gdzie należy je wnosić oraz na jak długo można uzyskać ochronę znaku?

Zgłoszenia unijnego znaku towarowego niezależnie od kategorii dokonuje się w Unijnym Urzędzie ds. Własności Intelektualnej, który znajduje się w Alicante, w Hiszpanii. Opłata od zgłoszenia znaku w tzw. jednej klasie towarowej wynosi 850 euro – o ile zgłoszenie dokonywane jest elektronicznie. Przy wykorzystaniu formularza papierowego opłata wzrasta do 1000 euro. Za drugą klasę towarową doliczana jest opłata w wysokości 50 euro, natomiast za trzecią i każdą następną kwota dodatkowej opłaty wynosi 150 euro. Wyjaśnijmy, że na potrzeby omawianej ochrony prawnej towary oraz usługi zostały podzielone na różne klasy. Są to przykładowo określone urządzenia, maszyny, meble, farby, odzież lub wyroby farmaceutyczne.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane