statystyki

Sierant: Gdy nie wszystko idzie dobrze

autor: Artur Sierant13.11.2017, 07:37; Aktualizacja: 13.11.2017, 08:30
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Pod koniec czerwca ubiegłego roku akcjonariusze spółki Action uchwalili wypłatę dywidendy w wysokości 1 zł na akcję, prawo do dywidendy miało zostać przyznane we wrześniu, a wypłata w październiku.źródło: ShutterStock

Na początek tygodnia test. Kto to powiedział: „Produkcja rośnie coraz szybciej, inflacja spada, spada bezrobocie, poprawia się rentowność, rośnie optymizm konsumentów. Czy panowie redaktorzy dziwicie się, że również rośnie z tego powodu stopień zdenerwowania opozycji politycznej?”. Podpowiem, że jest to fragment wywiadu udzielonego dla „Sygnałów dnia” w radiowej Jedynce. Żadnych skojarzeń? To dodam, że powiedział to minister finansów. Ale nie Ten.

Uważny czytelnik powinien wyłowić z tej wypowiedzi słowa klucze: „produkcja rośnie, inflacja spada”. I już wiadomo, że zacytowałem wypowiedź profesora Grzegorza Kołodki. Z listopada 2002 r.!

Jak widać, gdy biznes idzie dobrze, komunikacja jest prosta i przyjemna. Dotyczy to wszystkiego i wszystkich. A gdy wszystko idzie źle? W sprawozdaniach spółek giełdowych można to łatwo rozpoznać, czytając list zarządu do akcjonariuszy. Kiedy zaczyna się on od opisu sytuacji makroekonomicznej, wiadomo, że nie jest dobrze. Bo sukcesy są owocem ciężkiej pracy zarządu lub rządu. A  porażki? Wynikają głównie z tego, że „nie dało się w tych warunkach”.

Porażki na rynku kapitałowym to sprawa dość delikatna, bo zależy od nich zachowanie cen akcji. Dokładniej chodzi o zachowanie inwestorów, którzy składają zlecenia po coraz niższych cenach. Myślimy jednak, że to „notowania spadły o kilkadziesiąt procent”, a nie „inwestorzy akceptowali znacznie niższą cenę”.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane