statystyki

Sierant: Skutki pomyłki freudowsko-googlowskiej

20.11.2017, 08:26; Aktualizacja: 20.11.2017, 08:28

Wpisałem do najbardziej popularnej przeglądarki internetowej hasło „zawierzenie notowań”. System wskazał mi strony zawierające informacje o... „zawieszeniu notowań”. I tak sam się zawiesiłem, czyli siedziałem i zastanawiałem się, czy była to pomyłka moja – freudowska, bo mój analityczny umysł oddziela sacrum od profanum, czy był to efekt pracy algorytmów, czyli pomyłka googlowska.

Jedna głoska, a jaka różnica

Bo kiedy w lutym bieżącego roku zawierzono akcje gdańskiej spółki Energa, to jej notowania wzrosły. Ale kiedy akcje są zawieszane przez giełdę, to notowania zazwyczaj spadają.

W ubiegłym tygodniu zostały zawieszone notowania Macro Games. Na dwa dni. Powód? Spółka nie opublikowała w terminie sprawozdania finansowego za III kwartał. Raport ukazał się 16 listopada, czyli dwa dni po obowiązującym terminie. Prawo złej serii głosi, że jak ktoś raz wszedł na ciemną ścieżkę niepublikowania sprawozdań w terminie, to długo na niej pozostanie. Najczęściej na wieczność, w związku z przejściem do korporacyjnego niebytu.

Wszystko to jest mocno niezrozumiałe. Spółka od dwóch lat prezentowała dobre wyniki. W 2016 r. przy przychodach 4,95 mln zł wykazała 1,67 mln zł zysku. Do tego komunikaty ze wspaniałymi planami. W I półroczu tego roku przychody wyniosły 4,57 mln zł, a zysk 610 tys. zł. A w III kwartale? Przychody 0,74 mln zł, dwa razy większe koszty (1,47 mln zł) i strata w wysokości 0,73 mln zł. Czy przyczyną opóźnienia raportu były porządki w księgowości? Bo w połowie października odwołano panią prezes. Do wyjaśnienia została jeszcze sprawa zapasów, bo na jednym z flagowych serwisów spółki – CSCenter.pl – pojawił się komunikat: „Sklep został czasowo wyłączony przez administratora”.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane