Będzie można zarabiać na akcjach spółek specjalizujących się w wynajmie, ale na razie tylko mieszkań. Drobni inwestorzy mogą zapomnieć o łatwym inwestowaniu w nieruchomości komercyjne, czyli biurowce, centra handlowe czy magazyny.
Mieli to robić przez specjalne, notowane na giełdzie spółki wynajmu nieruchomości, tzw. REIT-y (ang. real estate investment trust), które za zwolnienia podatkowe dzieliłyby się z udziałowcami większością zysków. Przepisy pozwalające na tworzenie takich firm miały wejść w życie na początku 2018 r. Jednak Ministerstwo Finansów mocno koryguje plany i pracuje nad trzecią już wersją projektu ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości, która mocno ograniczy ich możliwości inwestycyjne.
– Zapadła decyzja, że na razie REIT-y będą prowadzone wyłącznie w formule mieszkaniowej – poinformował Marcin Obroniecki z departamentu rozwoju rynku finansowego w Ministerstwie Finansów na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenia REIT Polska. Dodaje, że ustawa wejdzie w życie w przyszłym roku, ale raczej nie od stycznia.
ikona lupy />
Najszybciej przybywa biur i magazynów / Dziennik Gazeta Prawna
To oznacza całkowite odejście od pierwotnych założeń. MF w pierwszej wersji projektu umożliwiał REIT-om inwestowanie tylko w obiekty komercyjne. Mieszkania dołączył dopiero w następnej wersji. Resort nie ukrywa, że duży wpływ na kolejną rewolucję miała opinia Narodowego Banku Polskiego, który centralny w czerwcu ocenił, że nie jest to najlepszy moment na wprowadzanie REIT-ów w segmencie nieruchomości komercyjnych. Wskazywał, że bardzo aktywni są w nim inwestorzy zagraniczni, którzy mocno podkręcają konkurencję i walkę o najemców m.in. przez stosowanie dumpingowych czynszów. Według NBP mogą oni wykorzystać pojawienie się REIT-ów zasilanych przez polski kapitał do pozbycia się nieruchomości sprawiających problemy. To stwarza ryzyko nie tylko dla inwestorów, którzy kupią akcje, lecz także dla polskiego systemu bankowego, w którym spółki będą finansować zakupy.
– Biorąc pod uwagę, że adresujemy REIT-y również do drobnych inwestorów, być może warto z samymi nieruchomościami komercyjnymi poczekać – mówi Marcin Obroniecki. Nie określa jednak, kiedy REIT-y mogą wyjść poza rynek mieszkaniowy.
W kuluarach konferencji, na której przedstawiciel MF przedstawił zamierzenia wobec REIT-ów, od razu pojawiły się opinie, że nie tylko rynek komercyjny jest mocno rozgrzany. Rekordy, m.in. z powodu zakupów inwestycyjnych pod wynajem, bije także mieszkaniówka. Deweloperzy sprzedają i budują najwięcej mieszkań w historii. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie, że od stycznia do końca sierpnia rozpoczęli budowę ponad 72 tys. lokali. To o 28 proc. więcej niż przed rokiem i niewiele mniej niż w całym 2016 r., kiedy zaczęli stawiać 85,5 tys. mieszkań.
– W mieszkaniówce dużo się dzieje, ale według NBP sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest gorsza – mówi przedstawiciel Ministerstwa Finansów.
NBP na razie nie komentuje zmian, jakie chce wprowadzić ministerstwo. Rozmówcy DGP z branży nieruchomości wskazują, że na ograniczeniu systemu jedynie do mieszkań jak na razie skorzysta głównie BGK Nieruchomości, spółka zależna państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego, która inwestuje w tanie mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGKN, w rozmowie z DGP potwierdza, że spółka chce pozyskiwać kapitał z rynku za pośrednictwem REIT-ów.
– Poza nimi mało kto na rynku jest w stanie w miarę szybko ruszyć z REIT-em mieszkaniowym. Większość przygotowywanych projektów opierało się na inwestycjach w budynki komercyjne na wynajem – mówi przedstawiciel firmy zarządzającej biurami.
Według informacji DGP obecnie na rynku są już cztery projekty komercyjne niemal gotowe i tylko czekające na wejście w życie nowych przepisów. A w perspektywie 2–3 lat mogło ich powstać w segmencie komercyjnym jeszcze ok. 10.
– Wiadomość z MF to kompletne zaskoczenie, które wiele planów może wywrócić do góry nogami. Teraz trzeba pomyśleć, co robić. Chętnych do inwestowania w nieruchomości nie brakuje, więc trzeba przemyśleć, w jakiej formie je kontynuować – mówi przedstawiciel firmy, która już zaczęła przygotowania do komercyjnego REIT-u.