NIERUCHOMOŚCI
Przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem mieszkań będą mogli w prosty sposób pozbyć się nierzetelnych lokatorów. Nawet tych szczególnie chronionych. I dobrze – uważa Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Mowa o najmie instytucjonalnym. To nowa instytucja, wprowadzana wraz z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Akt ten czeka już tylko na podpis prezydenta.
„To dobre rozwiązanie, które ma szansę ograniczyć tempo wzrostu czynszów i ułatwić Polakom wynajem mieszkań” – podnosi w swoim opracowaniu FOR. I podkreśla, że obecna procedura eksmisyjna jest dysfunkcjonalna – zwiększa ryzyko właścicieli nieruchomości, stwarzając problemy z usunięciem z lokalu osób, które nie płacą za niego czy wręcz niszczą go. A nierzetelni lokatorzy mają poczucie bezkarności.
Efekt? „Ryzyko właścicieli winduje ceny czynszów i ogranicza rozwój rynku wynajmu. W miastach o najwyższych płacach czynsze wynajmu są wyższe od rat kredytów hipotecznych – właściciele w koszt najmu muszą bowiem wliczyć podwyższone ryzyko problemów z lokatorami. Stwarzane są silne bodźce, żeby kupować mieszkania, zamiast wynajmować” – uważa FOR. I dodaje, że parcie na kupno mieszkań prowadzi z kolei do zmniejszenia mobilności pracowników i utrudnia zakładanie rodziny.
W uproszczeniu: w umowie najmu instytucjonalnego lokator zrzekać się będzie prawa do lokalu socjalnego oraz pomieszczenia tymczasowego. Gdy zacznie się niewłaściwie zachowywać, właściciel mieszkania nie będzie miał problemów, by się z nim rozstać. ⒸⓅ