statystyki

Chiny to perspektywiczny partner. Pytanie, jak zminimalizować ryzyko w interesach

autor: Konrad Majszyk11.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:45
Na szerokie otwarcie rynku chińskiego, drugiej gospodarka świata, liczą przede wszystkim polscy producenci żywności

Na szerokie otwarcie rynku chińskiego, drugiej gospodarka świata, liczą przede wszystkim polscy producenci żywnościźródło: ShutterStock

Na szerokie otwarcie rynku chińskiego liczą przede wszystkim nasi producenci żywności.

Według danych GUS od stycznia do końca października 2016 r. obroty handlowe między Chinami a Polską wyniosły prawie 21,3 mld dol. (to wzrost o 4 proc. rok do roku). Polska pozostaje największym partnerem handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Ale w wymianie handlowej jest brak symetrii, tzn. nasz import produktów z Chin jest pod względem wartości ponad 12 razy większy niż polski eksport do Państwa Środka.

Około 24 tys. firm w Polsce zajmuje się importem z Chin, a eksportem z Polski do tego kraju – 2,5 tys. Według informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH) firmy chińskie przygotowują się do rozpoczęcia sześciu projektów w Polsce wartych w sumie 150 mln euro. Zainwestować mają w naszym kraju spółki z branży AGD, elektronicznej, spożywczej oraz zajmujące się produkcją sprzętu z rynku OZE.

Perspektywy dla wymiany handlowej między Polską i Chinami stwarza Nowy Jedwabny Szlak. To projekt, który zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych między Chinami i UE, z czego najważniejsze jest kolejowe. Przebieg przez nasz kraj jest najbardziej prawdopodobny z racji tego, że wschód Ukrainy jest zdestabilizowany. Premier Beata Szydło weźmie udział w Belt and Road Forum, czyli w szczycie państw, które przyłączają się do projektu Nowego Jedwabnego Szlaku (14–15 maj). Weźmie w nim udział kilkadziesiąt państw.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane