statystyki

Nadzór narzuca stawki funduszom

autor: Tomasz Jóźwik30.03.2017, 07:57; Aktualizacja: 30.03.2017, 09:30
31,4 mld zł wynosiły na koniec roku aktywa funduszy inwestujących w akcje

31,4 mld zł wynosiły na koniec roku aktywa funduszy inwestujących w akcjeźródło: ShutterStock

Administracyjne ograniczenie opłat za zarządzanie zamiast poprawić, pogorszy sytuację klientów – uważają przedstawiciele branży.

Przy okazji dostosowania przepisów polskiego prawa do unijnej dyrektywy Mifid II Komisja Nadzoru Finansowego chce ograniczyć wysokość opłaty za zarządzanie pobieranej przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych do 2 proc. wartości aktywów rocznie. Komisja uważa, że w ten sposób poprawi sytuację klientów TFI, którzy płacą jedne z najwyższych opłat w Europie. W praktyce regulacja objęłaby fundusze inwestujące w akcje i zrównoważone, ponieważ w przypadku podmiotów lokujących powierzony im kapitał w relatywnie bezpieczne instrumenty dłużne opłaty za zarządzanie nie przekraczają 1,5 proc. wartości aktywów. Branża ostro protestuje przeciw takim rozwiązaniom.

„Administracyjne ograniczenie nieuzasadnione żadnymi względami ekonomicznymi doprowadzi do upadłości części TFI, a w konsekwencji w znacznym stopniu ograniczy paletę produktów oferowanych klientom. Jednocześnie może to negatywnie oddziaływać na płynność na naszym rynku kapitałowym, który wciąż powoli podnosi się z fazy stagnacji” – napisał w oświadczeniu prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Dyl zwraca uwagę, że sama dyrektywa nie odnosi się do wysokości opłat, a wprowadzenie podobnych regulacji, jak proponuje KNF, nie jest rozważane w innych państwach Unii. Przepisy związane z Mifid II, które regulują standard świadczenia usług na rynku finansowym, nakładając na instytucje obowiązek szczegółowego informowania klientów o wysokości pobieranych opłat, mają wejść w życie od początku przyszłego roku.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane