statystyki

Miłosz: Polska zbrojeniówka, czyli już czas wyjść za mąż

autor: Maciej Miłosz14.02.2017, 07:55; Aktualizacja: 14.02.2017, 09:04
Maciej Miłosz

Maciej Miłoszźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

My chcemy kupować w polskich zakładach. (...) Nie chcemy kupować wszędzie na świecie. Chcemy kupować w Radomiu, Tarnowie. Ale polskie zakłady muszą te produkty dostarczać w odpowiedniej jakości, w odpowiedniej ilości, w odpowiednim czasie, za odpowiednią cenę – zadeklarował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w czwartek podczas prezentacji sprzętu dla Obrony Terytorialnej w PCO, firmie zajmującej się optoelektroniką, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Akurat takiej wypowiedzi szefa resortu obrony można tylko przyklasnąć. Nie jest to odlot jak przy śmigłowcach (najnowszy termin zapowiadanej dostawy pierwszych dwóch sztuk to teraz marzec), ale twarde stąpanie po ziemi.

Maciej Miłosz

Maciej Miłosz

źródło: Materiały Prasowe

Idąc dalej, a nie bujając w obłokach, spójrzmy na liczby. Mimo że nasze wydatki na Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP rosną (w 201 3 r . było to niecałe 6 m ld zł, w roku ubiegłym nieco ponad 9 m ld zł), to jednak polski przemysł obronny ma w tym coraz większym torcie coraz mniejszy udział. Cztery lata temu było to 80 proc., w  201 6 r . – 65 proc. I choć łatwo policzyć, że realne wydatki resortu obrony na polską zbrojeniówkę rosną (w 201 3 r . było to niecałe 5 m ld zł, w 201 6 r . już prawie 6 m ld zł), to warto się zastanowić, jak to się dzieje, że skoro tak mocno chcemy wydawać w Polsce, to i  tak nam się to udaje tylko trochę.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane