statystyki

Macierewicz kontra Morawiecki, czyli wojna podjazdowa w zbrojeniówce

autor: Maciej Miłosz24.07.2017, 07:29; Aktualizacja: 24.07.2017, 08:49
Nadzór nad Cegielskim sprawuje minister Mateusz Morawiecki, nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową – minister Antoni Macierewicz.

Nadzór nad Cegielskim sprawuje minister Mateusz Morawiecki, nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową – minister Antoni Macierewicz.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

W tle wielkie pieniądze i rozgrywka ministrów Antoniego Macierewicza i Mateusza Morawieckiego.

Poznański Cegielski dziś zatrudnia 700 osób. Choć w porównaniu z latami świetności, gdy było to 25 tys. ludzi, nie jest to liczba imponująca, to zakład ma niezły park maszynowy, m.in. suwnicę mogącą podnieść ciężary o masie 150 ton. Ma także kilkadziesiąt milionów złotych na koncie, które ma przeznaczyć na modernizację – to ubiegłoroczny zastrzyk gotówki z Ministerstwa Skarbu. Ale ma jeszcze jeden niebagatelny atut – jest państwowy. A biorąc pod uwagę, że resort obrony w ostatnich miesiącach różnymi kanałami (m.in. w ten sposób formułując wymagania przy postępowaniach) daje do zrozumienia, że przy kontraktach zbrojeniowych preferowani będą dostawcy państwowi, może to być atut kluczowy.

Kilka tygodni temu poznański zakład podpisał listy intencyjne w sprawie współpracy przy produkcji pojazdów wojskowych z turecką firmą zbrojeniową Otokar oraz czeskim holdingiem zbrojeniowym (CSG). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego (Polska Grupa Zbrojeniowa – PGZ – w ostatnich kilkunastu miesiącach takich listów intencyjnych podpisała kilkadziesiąt), gdyby nie to, że Cegielski ofertę współpracy wysłał również do Ministerstwa Obrony Narodowej, które dotychczas preferowało jako dostawców spółki z PGZ, m.in. Jelcza, gdzie trafiło zamówienie na 500 ciężarówek, warte ok. 0,5 mld zł, czy Hutę Stalowa Wola, która jest głównym wykonawcą wartego miliardy złotych programu produkcji armatohaubic Krab.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane