statystyki

Macierewicz kontra Morawiecki, czyli wojna podjazdowa w zbrojeniówce

autor: Maciej Miłosz24.07.2017, 07:29; Aktualizacja: 24.07.2017, 08:49
Nadzór nad Cegielskim sprawuje minister Mateusz Morawiecki, nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową – minister Antoni Macierewicz.

Nadzór nad Cegielskim sprawuje minister Mateusz Morawiecki, nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową – minister Antoni Macierewicz.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

W tle wielkie pieniądze i rozgrywka ministrów Antoniego Macierewicza i Mateusza Morawieckiego.

Poznański Cegielski dziś zatrudnia 700 osób. Choć w porównaniu z latami świetności, gdy było to 25 tys. ludzi, nie jest to liczba imponująca, to zakład ma niezły park maszynowy, m.in. suwnicę mogącą podnieść ciężary o masie 150 ton. Ma także kilkadziesiąt milionów złotych na koncie, które ma przeznaczyć na modernizację – to ubiegłoroczny zastrzyk gotówki z Ministerstwa Skarbu. Ale ma jeszcze jeden niebagatelny atut – jest państwowy. A biorąc pod uwagę, że resort obrony w ostatnich miesiącach różnymi kanałami (m.in. w ten sposób formułując wymagania przy postępowaniach) daje do zrozumienia, że przy kontraktach zbrojeniowych preferowani będą dostawcy państwowi, może to być atut kluczowy.

Kilka tygodni temu poznański zakład podpisał listy intencyjne w sprawie współpracy przy produkcji pojazdów wojskowych z turecką firmą zbrojeniową Otokar oraz czeskim holdingiem zbrojeniowym (CSG). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego (Polska Grupa Zbrojeniowa – PGZ – w ostatnich kilkunastu miesiącach takich listów intencyjnych podpisała kilkadziesiąt), gdyby nie to, że Cegielski ofertę współpracy wysłał również do Ministerstwa Obrony Narodowej, które dotychczas preferowało jako dostawców spółki z PGZ, m.in. Jelcza, gdzie trafiło zamówienie na 500 ciężarówek, warte ok. 0,5 mld zł, czy Hutę Stalowa Wola, która jest głównym wykonawcą wartego miliardy złotych programu produkcji armatohaubic Krab.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane