statystyki

Wolny handel: USA patrzą coraz bardziej sceptycznie, Chiny stają się orędownikiem

autor: Jakub Kapiszewski18.01.2017, 07:36; Aktualizacja: 18.01.2017, 08:08
Chiny są największym beneficjentem globalizacji

Chiny są największym beneficjentem globalizacjiźródło: ShutterStock

Gdy USA coraz bardziej sceptycznie patrzą na wolny handel, Chiny stają się jego największym orędownikiem.

Mantra powtarzana od lat podczas spotkań w Davos brzmi: globalizacja jest dobra. Dla biznesu, bo pozwala taniej produkować i łatwiej znajdować nowe rynki zbytu. Dla świata, bo wciąga w globalny łańcuch produkcyjny kraje słabo rozwinięte, umożliwiając ich rozwój. I wreszcie dla ludzi, bo wyciągnęła już z biedy setki milionów, a wyciągnie jeszcze więcej.

Z tą wizją nie zgadza się jednak coraz więcej polityków i liderów zachodniego świata. Prezydent elekt Donald Trump grozi koncernom motoryzacyjnym budującym fabryki po drugiej stronie granicy z Meksykiem nałożeniem wysokich ceł na sprowadzane stamtąd samochody. W podobnym tonie, tylko pod adresem francuskich producentów, wypowiada się kandydatka na prezydenta Marine Le Pen. Wczoraj zaś premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że jej kraj nie będzie uczestniczyć we wspólnym rynku, czyli największej strefie wolnego handlu na świecie. Cena pod postacią konieczności przestrzegania czterech unijnych swobód została uznana przez Londyn za zbyt wysoką.

Wśród elit dochodzi do zderzenia dwóch postaw: zwolenników i przeciwników globalizacji. W Davos dotychczas mieścił się obóz tych pierwszych. Sceptyczny prąd wezbrał jednak w ciągu ostatniego roku na tyle, że dał się we znaki również podczas dorocznej konferencji w szwajcarskim kurorcie. Już drugi raz z rzędu do Szwajcarii nie przyjechała kanclerz Angela Merkel, która być może doszła do wniosku, że wizyta na spotkaniu zwolenników globalizacji nie jest najlepszym pomysłem w roku wyborczym. Biorąc pod uwagę zmianę ideowych wiatrów, Davos stało się – jak to określił założyciel Światowego Forum Ekonomicznego Klaus Schwab – „wioską globalną, ale w coraz większej izolacji”.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane