PKO zaoferuje w tym roku 10-letnie obligacje, a wpływy z ich sprzedaży przeznaczy na podniesienie kapitału bazowego – podano w dzisiejszym komunikacie, rozesłanym poczta elektroniczną. 

Minister skarbu Aleksander Grad 22 czerwca powiedział, że rząd udzieli wsparcia w dążeniu do przejęcia BZ WBK, trzeciego największego banku w Polsce pod względem wartości rynkowej, który jest zagranicznym oddziałem irlandzkiego Allied Irish Banks. Trzy dni później akcjonariusze PKO BP odłożyłi głosowanie w sprawie dywidendy za 2009 rok do czasu, aż wyjaśnią się szanse przejęcia Banku zachodniego.

PKO BP nadal uchyla się od oficjalnego skomentowania doniesień w sprawie złożenia oferty. Bank „nie wyklucza żadnego scenariusza, który pozwoli nam na wykorzystanie naszego potencjału i potwierdzenia niekwestionowanej pozycji lidera (w branży)” – głosi oświadczenie dyrektora wykonawczego Zbigniewa Jagiełło.

AIB sprzedaje 70 proc. udziałów w Banku Zachodnim, aby podwyższyć swój kapitał zgodnie z wymogami irlandzkiego regulatora.
Lista banków chętnych do przejęcia BZ WBK ciągle się wydłuża. Poza Bankiem Pekao, rywalem PKO BP, według różnych źródeł oferty miały złożyć także brytyjski HSBC Holdings, włoski Intesa Sanpaolo, hiszpański Banco Santander, francuski BNP Paribas i globalna firma private equity Apax Partners z siedzibą w Londynie.