Zakupy netto długoterminowych akcji, obligacji i innych papierów dłużnych wyniosły w kwietniu 83 mld dolarów, w porównaniu z rekordową kwotą 140,5 mld dolarów w marcu.

Oznaki trwałego odrodzenia gospodarczego w USA oraz ucieczka z ogarniętych chaosem rynków finansowych w Europie, mogą zwiększyć napływ inwestycji do największej gospodarki świata. Międzynarodowi inwestorzy kupowali Treasuries już jedenasty miesiąc z rzędu.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg prognozowali wcześniej, że inwestycje netto w kwietniu wyniosą średnio 70 mld dolarów. „Apetyt na bezpieczny handel obligacjami rządu amerykańskiego właśnie zaczął przybierać na sile w okresie kwietnia” – stwierdził Chris Rupkey, główny ekonomista w Bank of Tokyo-Mitsubishi UFK w Nowym Jorku jeszcze przed publikacją raportu Departamentu Skarbu.

Głównym nabywcą amerykańskich obligacji pozostają Chiny. Po zwiększeniu zakupów w kwietniu o 5 mld dolarów, ich holding zwiększył się do 900,2 mld dolarów. Na drugim miejscu jest Japonia, która wydała w kwietniu na Treasuries 10,6 mld dolarów, zwiększając ich ogólną wartość do kwoty 795,5 mld dolarów.

Podczas kryzysu finansowego inwestorzy zabiegają o papiery wartościowe USA, „ponieważ mają zaufanie do naszego kraju i jego zdolności do rozwiązania wszystkich problemów” – oświadczył w zeszłym tygodniu sekretarz Skarbu Timothy Geithner na forum amerykańskiego senatu.