Być może trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu przekupywanie polityków i ludzi władzy było powszechnie stosowaną i... dozwoloną praktyką. Wszystko zmieniło się za sprawą słynnej afery Watergate, która pociągnęła na dno amerykańskiego prezydenta Richarda Nixona. Po jej ujawnieniu, Stany Zjednoczone przyjęły pierwszą na świecie ustawę antykorupcyjną (FCPA). Następnie ich śladem podążyły kolejne kraje. Dziś, korupcja jest już zjawiskiem powszechnie nieakceptowanym, a wręcz piętnowanym. Nie przeszkadza to jednak wielkim korporacjom w "wynagradzniu" polityków za korzystne rozwiązania rozstrzygnięcie przetargu czy też usunięcie określonych barier prawnych.
1
Panalpina World Transport
Przedstawiciele szwajcarskiego koncernu świadczącego usługi transportowe na całym świecie mieli wręczyć tysiące łapówek opiewających na 27 milionów dolarów politykom z co najmniej siedmiu krajów (m.in. Brazylii, Rosji i Nigerii). Ostatecznie Szwajcarzy poszli na ugodę, która kosztowała ich 76 milionów dolarów.
ShutterStock
2
Alcatel-Lucent
Francuska firma była podejrzana o korumpowanie polityków z Kostaryki, Hondurasu, Malezii Tajwanu i Kenii w zamian za korzystne kontrakty telekomunikacyjne w tych państwach. Ostatecznie Francuzom przyszło zapłacić 137 mln dolarów w ramach zawartej ugody.
Bloomberg / Balint Porneczi
3
Daimler
Niemiecki koncern motoryzacyjny był oskarżony o korumpowanie polityków w 22 krajach (m.in. w Austrii, Rosji i na Węgrzech). W zamian za milionowe łapówki lokalni oficjele gwarantowali firmie zwycięstwa w przetargach na zakup samochodów. Często po cenach, które trudno nazwać rynkowymi. Ugoda z wymiarem sprawiedliwości kosztowała Niemców 195 mln dolarów.
Media / Krisztian Bocsi
4
JGC Corporation
Japoński koncern miał korumpować nigeryjskich oficjeli w zamian za korzystne kontrakty budowlane. W tym wypadku ugoda z wymiarem sprawiedliwości kosztowała Japończyków aż 219 mln dolarów.
ShutterStock
5
Technip S.A.
Nigeryjskich polityków miał korumpować również francuski koncern Technip S.A, który miał chrapkę na wart ponad 6 miliardów dolarów kontrakt na budowę zakładów skroplonego gazu. W ramach ugody Francuzi zapłacili 240 mln dolarów.
ShutterStock
6
Total
Jedna z najświeższych afer korupcyjnych. W ubiegłym roku francuski koncern paliwowy Total został oskarżony o korumpowanie irańskich polityków. W grę miało wchodzić nawet 60 mln dolarów łapówek. W zamian Francuzy mieli otrzymać lukratywne kontrakty na irańskim rynku naftowym. Ostatecznie Total zgodził się na zawarcie ugody opiewającej na gigantyczną kwotę 398 mln dolarów.
Bloomberg / Antoine Antoniol
7
BAE Systems
Brytyjski koncern zbrojeniowy został oskarżony o korumpowanie polityków w Arabii Saudyjskiej, Czechach i na Węgrzech w zamian za zdobycie kontraktów na dostawy samolotów. Przedstawiciel koncern mieli m.in. wręczyć gigantyczną łapówkę w wysokości 2 miliardów dolarów saudyjskiemu ambasadorowi Bandarowi bin Sultanowi. Ugoda z wymiarem sprawiedliwości kosztowała Brytyjczyków 448 mln dolarów.
Bloomberg / Duncan Chard
8
KBR
KBR, jedna ze spółek międzynarodowego koncernu naftowego, miała korumpować nigeryjskich polityków w zamian za kontrakty na projekty infrastrukturalne. W sumie przedstawiciele firmy mieli przekazać łapówki o łącznej wartości 182 mln dolarów. W ramach ugody, Amerykanie zapłacili 579 mln dolarów.
Media / Aaron M. Sprecher
9
Siemens
Niemiecki koncern jest prawdziwym weteranem afer korupcyjnych. Największa z nich, dotycząca korumpowania urzędników państwowych w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach, kosztowała Siemensa aż 1,3 mld dolarów zapłaconych w ramach ugody.Niemiecki koncern był również bohaterem głośnej afery korupcyjnej w Rosji, dotyczącej wręczania łapówek przedstawicielom koncernu Gazprom.
Bloomberg / Guenter Schiffmann
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję