Południowo-Koreańscy ekonomiści ogłosili, że stałą tendencją w regionie jest obniżenie tempa wzrostu gospodarki, zarówno w zakresie PKB, jak i wartości eksportu. Powodem zjawiska jest - ich zdaniem - zbyt duże uzależnienie od gospodarki Chin.
Według badań południowo-koreańskiego Instytutu Badań Współczesnej Ekonomii, gospodarka chińska ma zbyt duży wpływ na inne kraje tego regionu i wszelkie jej wahania wywołują niekorzystne zjawiska gospodarcze u sąsiadów. Obrazowo określają znaczenie ekonomiczne Chin dla Korei, jako działanie "obosiecznego miecza".
Spada w Chinach, wali się w Korei Południowej
Z raportu naukowców wynika, że spadek tempa wzrostu gospodarki chińskiej w wysokości 1 proc. w 2011 r. przełożył się bezpośrednio na 1,7 proc. spadek tempa wzrostu koreańskiego eksportu i na 0,4 proc. spadek wzrostu koreańskiego PKB. Do niedawna gospodarka Korei Południowej rozwijała się bardzo dynamicznie za sprawą dobrej koniunktury na rynkach Azji. Obecnie nastąpiło wyraźne wyhamowanie związane ze spadkiem tempa wzrostu Chin. Zdaniem ekspertów uzależnienie od wielkiego sąsiada jest zbyt duże i nawołują do większej dywersyfikacji działań ekonomicznych i odsunięcie widma "obosiecznego miecza".
Zobacz również
Według prognoz IMF chińska gospodarka odnotuje wzrost w wysokości 8,2 proc., co oznacza 1 proc. spadek tempa wzrostu. Specjaliści przewidują, że spowoduje to bolesne obniżenie koreańskiego eksportu do Chin w zakresie wyrobów przemysłu chemicznego, maszynowego i IT. W ramach najważniejszej dla gospodarki Korei dziedziny nowoczesnych technologii spodziewane jest znaczne ograniczenie wywozu do Chin płaskich paneli (FDP), telefonów komórkowych, półprzewodników i komputerów.
Receptą naukowców dla Korei, wobec rosnącego uzależnienia od Chin, jest albo większa i bardziej dynamiczna penetracja rynku tego kraju, bądź też znalezienia rynków zbytu w innych silnie rozwijających się regionach świata.
Chiny są największym partnerem handlowym Korei Południowej. Udział chińskiego rynku w całkowitym eksporcie Korei wyniósł 27,9%. Dalsze miejsca zajmują USA 10,2 proc. i Japonia 5,8 proc. Roczna wartość eksportu do Chin w 2011 wyniosła 156 mld, a import 98 mld 844 mln dolarów, stanowiąc odpowiednio udziały (Chiny 17,9 proc., Japonia 16,2 proc., USA 10 proc., Arabia Saudyjska 5,2 proc i Australia 4,9 proc.). W roku 2011 Korea Południowa była 13 gospodarką świata z PKB w wysokości 1 bln 554 mld dolarów.