statystyki

Apteki szukają lekarstwa na długi

autor: Patrycja Otto08.12.2016, 07:56; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:19
Obecnie 1252 apteki mają niezapłacone w terminie zobowiązania na łączną kwotę 52,6 mln zł. Od początku roku liczba dłużników zwiększyła się o niespełna 12 proc., a ich łączna zaległość podskoczyła o ponad 30 proc.

Obecnie 1252 apteki mają niezapłacone w terminie zobowiązania na łączną kwotę 52,6 mln zł. Od początku roku liczba dłużników zwiększyła się o niespełna 12 proc., a ich łączna zaległość podskoczyła o ponad 30 proc.źródło: ShutterStock

Problemom finansowym szczególnie małych punktów winna jest stale rosnąca konkurencja. Wzrost upadłości w branży to tylko kwestia czasu.

Obecnie 1252 apteki mają niezapłacone w terminie zobowiązania na łączną kwotę 52,6 mln zł. Od początku roku liczba dłużników zwiększyła się o niespełna 12 proc., a ich łączna zaległość podskoczyła o ponad 30 proc.

– Średni dług jednostkowy zwiększył się z 35,5 tys. do 42 tys. zł. Taka sytuacja może sugerować, że w branży dzieje się coś niedobrego – uważa Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Eksperci Naczelnej Izby Aptekarskiej uważają, że już ma to miejsce. – Branża znalazła się pod lodem. Teraz jest istotne to, kto ma mocniejsze płuca, czyli jak długo przetrwa. Bankructwem zagrożonych jest 4 tys. zakładów (znacznie więcej niż te z długami; duża część bowiem nie osiąga zadowalających wyników finansowych – red.). W ubiegłym roku liczba ta była o 1 tys. mniejsza – komentuje Marek Tomków, wiceprezes NIA.

Zarówno eksperci, jak i aptekarze nie mają wątpliwości, że winna jest rosnąca konkurencja. Choć apteka jest już niemal na każdym rogu, ciągle otwierane są nowe. Na koniec września, według wyliczeń IMS Health, działało ich w kraju 14 622. To o 180 więcej niż przed rokiem. Nie wszystkie rodzaje aptek jednak się rozwijają. Tak dzieje się tylko w przypadku sieciowych. Ich liczba zwiększyła się o 582. Nastąpiło to kosztem niezależnych aptek – tych ubyło 402.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane