statystyki

Apteka dla aptekarza już w Sejmie

autor: Patryk Słowik12.12.2016, 07:32; Aktualizacja: 12.12.2016, 08:10
senior leki lekarstwa

senior leki lekarstwaźródło: ShutterStock

Kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego został już złożony przez posłów PiS do laski marszałkowskiej. Co ciekawe, po wielu zastrzeżeniach zgłoszonych przez sieci apteczne zamiast być dla nich łagodniejszym – jest bardziej radykalny.

Przypomnijmy, wstępnie przedstawiony projekt przewidywał, że zezwoleń na utworzenie nowej apteki nie będzie się wydawało w tych województwach, w których istnieje już jedna placówka na 3000 mieszkańców lub mniej. Chyba że miałaby ona znajdować się w odległości co najmniej jednego kilometra od takiej, która już funkcjonuje.

Po uwagach posłowie zdecydowali się odstąpić od sprawdzania liczby aptek w województwach i jako wyznacznik wskazali gminę (co powinno być korzystne dla chcących rozpocząć biznes). Tyle że jednocześnie w projekcie wpisano, że niezależnie od innych okoliczności nie będzie można otworzyć nowej placówki, jeśli znajdowałaby się ona w odległości mniejszej niż 500 m od już istniejącej.

To odpowiedź parlamentarzystów na praktyki niektórych dużych sieci. Oferowały one indywidualnym farmaceutom odkupienie ich placówek za niskie kwoty. W razie braku zgody otwierali swoje placówki tuż obok i ustalali ceny poniżej progu opłacalności. Gdy lokalny farmaceuta zamykał aptekę, podnosili ceny do standardowego poziomu.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane