statystyki

Strumień ropy naftowej nie wyschnie

autor: Tomasz Jóźwik24.11.2016, 08:10; Aktualizacja: 24.11.2016, 08:29
Nowe złoża w Teksasie kryją od 20 do nawet 70 mld baryłek ropy

Nowe złoża w Teksasie kryją od 20 do nawet 70 mld baryłek ropyźródło: ShutterStock

Zamiast współpracować ze sobą, koncerny konkurują, zwiększając wydobycie surowca. Jednocześnie obniża się popyt na paliwa w USA. Wszystko to sprzyja spadkom cen.

Im bliżej zaplanowanego na koniec listopada spotkania Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w Wiedniu, na którym ma zapaść decyzja w sprawie nałożenia limitów wydobycia na poszczególne państwa kartelu, tym mniej prawdopodobne jest osiągnięcie porozumienia.

Pod koniec września na nieformalnej konferencji w Algierze członkowie organizacji odpowiadającej za 1/3 globalnej produkcji zawarli wstępne porozumienie ograniczające wydobycie do 32,5 mln baryłek dziennie. W ten sposób chcieli doprowadzić do wzrostu cen surowca i zwiększyć swoje dochody. Efekt udało się uzyskać niemal od ręki. W ciągu dwóch tygodni cena baryłki brent skoczyła z 46 do 53 dol. Perspektywa mniejszych dostaw w zderzeniu z prognozami mówiącymi o wolno rosnącym popycie w naturalny sposób wpłynęła na zwyżkę notowań. Ale po kolejnych kilku tygodniach od tamtego spotkania po wzroście cen nie ma już śladu. Do połowy listopada cena ropy spadła do 44 dol. i była najniższa od ponad trzech miesięcy.

– Ograniczenie wydobycia trudno wyegzekwować. To nie będzie pierwszy raz, kiedy państwa OPEC na coś się umówią, ale porozumienie albo nie wejdzie w życie, albo nie będzie przestrzegane – uważa analityk Deutsche Banku Tomasz Krukowski. Inni eksperci są mniej sceptyczni. – Ze względu na swoją wiarygodność OPEC potrzebuje porozumienia. Uważam, że uda się uzgodnić ograniczenie produkcji, choć kwestią otwartą pozostaje skala cięć – ocenia w rozmowie z Bloombergiem Harry Tchilinguirian, odpowiedzialny za strategie na rynku surowców w banku BNP Paribas.

W październiku dzienna produkcja ropy w państwach OPEC sięgnęła 34 mln baryłek i była o 170 tys. wyższa niż we wrześniu. Trend jest na razie przeciwny od założonego. Wprawdzie wydobycia nie zwiększa już Arabia Saudyjska, która w ostatnich latach postawiła sobie za cel zwiększenie udziału w rynku (żeby uzyskać w ten sposób jak największy wpływ na cenę ropy w przyszłości), kiedy zasoby surowca będą na wyczerpaniu. Ale robią to inni producenci.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Dachu i elewacje Fotowoltaiczne....(2016-11-24 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Niedługo będą nadwyżki energii ....jak upowszechnią się coraz tańsze rozwiązania fotowoltaiczne.... Perskitowe panele i farby elewacyjne - to sposób na kilkadziesiąt do kilkuset kW energii z każdego obiektu budowlanego

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane