statystyki

Drożejące paliwa napędzają inflację

autor: Łukasz Wilkowicz13.12.2016, 08:16; Aktualizacja: 13.12.2016, 09:17
paliwa-benzyna-stacje

Cena baryłki zbliża się już do 60 dol. Efekt: notowania są o połowę wyższe niż w grudniu 2015 r. Tak dużej zwyżki cen w skali roku nie było od 2011 r.źródło: ShutterStock

Ropa naftowa była wczoraj najdroższa od niemal półtora roku. Powód: najwięksi producenci spoza OPEC zdecydowali się pójść w ślady kartelu.

Cena baryłki zbliża się już do 60 dol. Efekt: notowania są o połowę wyższe niż w grudniu 2015 r. Tak dużej zwyżki cen w skali roku nie było od 2011 r.

Kraje OPEC – Organizacji Producentów i Eksporterów Ropy – porozumiały się w sprawie ograniczenia produkcji pod koniec listopada. Zdecydowano, że wydobycie zostanie ograniczone o 1,2 mln baryłek dziennie, a porozumienie ma obowiązywać przez pół roku. W listopadzie – jak wynika z danych agencji Bloomberga – pompowano 34,2 mln baryłek dziennie. Było to najwięcej w historii. W miniony weekend do porozumienia dołączyły państwa nienależące do OPEC. W ich przypadku wydobycie ma spaść o 558 tys. baryłek. Według najnowszych danych Bloomberga za październik kraje pozostające poza OPEC wydobywały dziennie ponad 45 mln baryłek ropy.

Ropa o połowę droższa niż rok temu

Ropa o połowę droższa niż rok temu

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane