statystyki

Drożejące paliwa napędzają inflację

autor: Łukasz Wilkowicz13.12.2016, 08:16; Aktualizacja: 13.12.2016, 09:17
paliwa-benzyna-stacje

Cena baryłki zbliża się już do 60 dol. Efekt: notowania są o połowę wyższe niż w grudniu 2015 r. Tak dużej zwyżki cen w skali roku nie było od 2011 r.źródło: ShutterStock

Ropa naftowa była wczoraj najdroższa od niemal półtora roku. Powód: najwięksi producenci spoza OPEC zdecydowali się pójść w ślady kartelu.

Cena baryłki zbliża się już do 60 dol. Efekt: notowania są o połowę wyższe niż w grudniu 2015 r. Tak dużej zwyżki cen w skali roku nie było od 2011 r.

Kraje OPEC – Organizacji Producentów i Eksporterów Ropy – porozumiały się w sprawie ograniczenia produkcji pod koniec listopada. Zdecydowano, że wydobycie zostanie ograniczone o 1,2 mln baryłek dziennie, a porozumienie ma obowiązywać przez pół roku. W listopadzie – jak wynika z danych agencji Bloomberga – pompowano 34,2 mln baryłek dziennie. Było to najwięcej w historii. W miniony weekend do porozumienia dołączyły państwa nienależące do OPEC. W ich przypadku wydobycie ma spaść o 558 tys. baryłek. Według najnowszych danych Bloomberga za październik kraje pozostające poza OPEC wydobywały dziennie ponad 45 mln baryłek ropy.

Ropa o połowę droższa niż rok temu

Ropa o połowę droższa niż rok temu

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane