statystyki

Sierant: Felieton o zapylaniu łąki

autor: Artur Sierant21.11.2016, 07:52; Aktualizacja: 21.11.2016, 13:39

Na początku października zadrwiłem sobie z tego, że bardzo dużo się obecnie mówi o produkcji dronów, a firm tym się zajmujących nie ma. To znaczy, nie ma na giełdzie. Jak się okazało, niesłusznie. Jeszcze nie produkują, ale już projektują.

CO LEPSZE AKTYWA

Otóż w połowie września notowana na rynku NewConnect firma Europejski Fundusz Energii poinformowała o pewnej inwestycji dokonanej przez swoją spółkę zależną EFE Romania. Przeoczyłem tę informację, więc się teraz poprawiam: „Spółka nabyła majątkowe prawa autorskie do prototypu urządzenia dron. Urządzenie zostało stworzone przez polskich inżynierów wynalazców i jest w pełni polskim urządzeniem, bazującym na polskiej myśli technologicznej i autorskim oprogramowaniu”. I dalej: „dron ma być sprzedawany na terenie Polski, a także stać się produktem eksportowym”.

Niestety z przytaczanego komunikatu nie dowiedzieliśmy się, ile za owe majątkowe prawa autorskie zapłacono. W zamian za to w dalszej części komunikatu jest informacja, że spółka matka sprzedała 45 proc. udziałów w EFE Romania. I tu również nie dowiadujemy się za ile. Ciekawe, ile pieniędzy zostało w kasie spółki po kupieniu tych planów. Próbowałem zrobić jakieś oszacowania na podstawie sprawozdania za trzeci kwartał. Ale nie była to jedyna dokonana w tym kwartale inwestycja, dla której nie poznaliśmy ceny nabycia i nie dało się tego zrobić. Wiemy tylko, że spółkę założono w marcu tego roku i jej kapitał zakładowy wynosi 0,2 mln zł oraz że będzie ona prowadziła projekty inwestycyjne na rumuńskim rynku kapitałowym i zamierza inwestować w sektor B+R na terenie Rumunii.

Nie wiemy również, kto nabył mniejszościowe udziały – zmiana nie została jeszcze wykazana w KRS. Przypuszczam, że była to operacja wiązana: „nasza spółka kupi od was plany drona, a wy kupicie udziały w tej spółce”. Jeżeli tak jest, to związanie polskich inżynierów wynalazców z firmą jest rozsądnym przedsięwzięciem.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane