statystyki

Przybylski: Innowacje odrodzą nasz region

autor: Wojciech Przybylski17.11.2016, 07:51; Aktualizacja: 17.11.2016, 08:25
podatki pieniądze

Zainteresowanie biznesu potwierdza, jak ważni są innowatorzy z krwi i kości na miejscu, by duże firmy nadal uważały nas za miejsce atrakcyjne do inwestycji.źródło: ShutterStock

We wrześniu Budapeszt pobił Warszawę w konkurencji: inwestycje w innowacje. General Electric uruchomił w stolicy Węgier swój pierwszy w Europie Digital Hub, dział specjalizujący się w realizacji nowej strategii „przemysłowego internetu”. To niewątpliwy sukces rządu Orbána, który nie walczy już o dalsze obniżanie niskiego bezrobocia, ale o przyciągnięcie najbardziej kreatywnych pracowników z całego świata.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej biorą udział w rywalizacji o talenty. Węgry i Polska ścigają się o kontyngenty pracowników z Ukrainy, by odpowiedzieć na nowe potrzeby rynku pracy. Ukrainie nie starczy zasobów, by mogła zaspokoić te apetyty. Musimy połączyć siły i pokazać region jako atrakcyjne miejsce dla ludzi żyjących z innowacji, wypracować środkowoeuropejski soft-power.

W myśl nowego nurtu polskiej polityki zagranicznej celem Polski ma być przewodzenie krajom Europy Środkowej. Zanim uśmiechniemy się z politowaniem nad nieudolnym sposobem realizacji tej koncepcji przez obecny rząd, przyjrzyjmy się jej na poważnie, zaczynając od dziedziny, która dopiero zyskuje regionalny wymiar – innowacji. Istnieje wiele celów, które państwa mogą skuteczniej osiągać, jak działają wspólnie. W dziedzinie energii, ochrony granic, infrastruktury komunikacyjnej czy polityki sąsiedztwa łączy nas bardzo wiele. Nie brak jednak obszarów, w których nasi sąsiedzi zwyczajnie z nami konkurują.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane