statystyki

Przybylski: Innowacje odrodzą nasz region

autor: Wojciech Przybylski17.11.2016, 07:51; Aktualizacja: 17.11.2016, 08:25
podatki pieniądze

Zainteresowanie biznesu potwierdza, jak ważni są innowatorzy z krwi i kości na miejscu, by duże firmy nadal uważały nas za miejsce atrakcyjne do inwestycji.źródło: ShutterStock

We wrześniu Budapeszt pobił Warszawę w konkurencji: inwestycje w innowacje. General Electric uruchomił w stolicy Węgier swój pierwszy w Europie Digital Hub, dział specjalizujący się w realizacji nowej strategii „przemysłowego internetu”. To niewątpliwy sukces rządu Orbána, który nie walczy już o dalsze obniżanie niskiego bezrobocia, ale o przyciągnięcie najbardziej kreatywnych pracowników z całego świata.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej biorą udział w rywalizacji o talenty. Węgry i Polska ścigają się o kontyngenty pracowników z Ukrainy, by odpowiedzieć na nowe potrzeby rynku pracy. Ukrainie nie starczy zasobów, by mogła zaspokoić te apetyty. Musimy połączyć siły i pokazać region jako atrakcyjne miejsce dla ludzi żyjących z innowacji, wypracować środkowoeuropejski soft-power.

W myśl nowego nurtu polskiej polityki zagranicznej celem Polski ma być przewodzenie krajom Europy Środkowej. Zanim uśmiechniemy się z politowaniem nad nieudolnym sposobem realizacji tej koncepcji przez obecny rząd, przyjrzyjmy się jej na poważnie, zaczynając od dziedziny, która dopiero zyskuje regionalny wymiar – innowacji. Istnieje wiele celów, które państwa mogą skuteczniej osiągać, jak działają wspólnie. W dziedzinie energii, ochrony granic, infrastruktury komunikacyjnej czy polityki sąsiedztwa łączy nas bardzo wiele. Nie brak jednak obszarów, w których nasi sąsiedzi zwyczajnie z nami konkurują.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane