statystyki

Kling: Rynek to nieustanny eksperyment

autor: Sebastian Stodolak02.09.2016, 07:11; Aktualizacja: 02.09.2016, 09:13
Gospodarka

Każda radykalna zmiana reżimu regulacyjnego może spowodować rynkowy niepokój.źródło: ShutterStock

Rząd bierze to, co ma, działa szybko, ale często strzela na oślep. Dlatego regulacje szkodzą gospodarce

Arnold Kling ekonomista z Cato Institute

Arnold Kling ekonomista z Cato Institute

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy deregulacja rynku może spowodować kryzys?

Każda radykalna zmiana reżimu regulacyjnego może spowodować rynkowy niepokój. Nawet zmiana, którą uważamy w długiej perspektywie za korzystną. Załóżmy, że taką właśnie zmianą okaże się dla Wielkiej Brytanii wyjście z UE. Nie oznacza to, że w krótkim okresie jej gospodarka nie będzie mieć kłopotów – ona i jej partnerzy handlowi będą musieli ponieść koszty dostosowania się do nowych warunków. A dlaczego pan pyta akurat o to?

W latach 1980–1994, czyli w czasie deregulacyjnej gorączki w USA, pracował pan jako ekonomista w dwóch obwinianych o wybuch kryzysu instytucjach: agencji hipotecznej Freddie Mac i banku centralnym. Ma pan wiedzę z pierwszej ręki.

Chodzi o tezę, że deregulacja ery Reagana, Busha i Clintona doprowadziła do kryzysu finansowego w 2008 r.? Było dokładnie odwrotnie. Przez dwie przedkryzysowe dekady instytucje regulacyjne próbowały zmusić banki do ograniczania ryzyka. Stosowano różne instrumenty mające sprawić, by banki posiadały aktywa uznawane za bezpieczne. Regulatorzy uznali za takie aktywa słynne MBS-y, czyli aktywa zabezpieczone wierzytelnościami hipotecznymi. Banki rzeczywiście zaczęły takie aktywa gromadzić, zwłaszcza że agencje ratingowe dawały im najwyższe oceny. Regulatorzy nie domyślali się, że MBS-y są niemal dokładnym przeciwieństwem bezpiecznych aktywów i właśnie one staną się główną przyczyną kryzysu. Czyli intencje regulatora były dobre, ale nie mając pełnej wiedzy o świecie, pomylił się w swoich obliczeniach.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane