statystyki

Rewolucja u bram. Współczesna ekonomia to bankrut

autor: Sebastian Stodolak22.07.2016, 07:55; Aktualizacja: 30.07.2016, 12:14
bankrut

Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych pojęć, które nie odpowiadają już nowym realiom.źródło: ShutterStock

Współczesna ekonomia to bankrut, ślepiec, który nie dostrzega, że narzędzia i pojęcia, które wytwarza, są już nieprzydatne do opisu świata. Z czego to wynika? Ze ślepego naśladownictwa fizyki newtonowskiej. Że akcji odpowiada reakcja. Że skoro jest podaż, to musi być popyt.

Przeczytałem pańską książkę z zapartym tchem.

Dziękuję.

Ale potem przedstawione przez pana tezy wydały mi się mocno dyskusyjne. Czy naprawdę mamy do czynienia ze zmianą paradygmatu gospodarczego? Czy zmiany technologiczne rzeczywiście wprowadzą nas w epokę gospodarki współdzielenia (sharing economy)?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych pojęć, które nie odpowiadają już nowym realiom. Stąd pańskie niedowiarstwo. W tradycyjnym rozumieniu gospodarka to zbiór podmiotów maksymalizujących zyski. To mają w głowach prezesi największych firm: efektywność, produktywność, rentowność. To jest dla nich sens kapitalizmu. Wiem coś o tym, bo od 15 lat prowadzę uniwersyteckie kursy dla prezesów oraz menedżerów. Nie przewidzieliśmy jednak, że rewolucja technologiczna w świecie cyfrowym „wejdzie” w świat fizyczny i pozbawi kapitalistów możliwości czerpania zysków. W wyniku postępu i konkurencji koszty krańcowe, czyli koszty produkcji każdej kolejnej jednostki produktu, w wielu branżach spadają niemal do zera. Skąd w takiej sytuacji czerpać zyski, skoro w konkurencyjnym świecie trzeba sprzedawać po cenie niemal równej kosztom produkcji, co nie zostawia miejsca na marże? Źródło zysków w kapitalizmie wysycha.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane