statystyki

Pokolenie wyżu winne malejącym stopom

autor: Lars Christensen16.08.2016, 07:30; Aktualizacja: 16.08.2016, 08:24
pracownik praca

Największa na świecie, amerykańska gospodarka doświadczyła ogromnego boomu demograficznego od razu po zakończeniu II wojny światowejźródło: ShutterStock

Po uderzeniu kryzysu w 2008 r. stopy procentowe w większości państw świata zachodniego spadły do historycznie najniższych, bliskich zeru poziomów. To skłoniło wielu obserwatorów do stwierdzenia, że polityka pieniężna stała się skrajnie poluzowana.

Z drugiej strony, kiedy myślimy o stopach procentowych, powinniśmy porównywać ich bieżący poziom z tym, co szwedzki ekonomista Knut Wicksell określił mianem naturalnej stopy procentowej, czyli takiej, która utrzymuje gospodarkę w stanie równowagi, a więc ze stabilnym poziomem inflacji, zatrudnienia itd.

Nie ma powodów, by sądzić, że poziom naturalnej stopy procentowej pozostaje niezmienny. W rzeczywistości, długoterminowo, jeśli potencjalny wzrost gospodarczy jest wyższy, wyższa jest też naturalna stopa procentowa. Najważniejszym czynnikiem wyznaczającym w gospodarce długoterminowy wzrost jest rozwój demograficzny. Szybszy wzrost populacji musi ostatecznie doprowadzić do szybszego wzrostu siły roboczej, co z kolei zwiększa potencjalny wzrost PKB. To zaś prowadzi do wzrostu naturalnej stopy procentowej.

Największa na świecie, amerykańska gospodarka doświadczyła ogromnego boomu demograficznego od razu po zakończeniu II wojny światowej. Pokolenie baby-boomers zaczęło wkraczać na rynek pracy w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 60., a dzisiaj go opuszcza. Warto pamiętać, że średni wiek przejścia na emeryturę w Stanach Zjednoczonych wynosi około 63 lat. Przeciętny Amerykanin urodzony w 1945 r., gdy kończyła się II wojna światowa, został emerytem po 63 latach, czyli w 2008 r. Dokładnie wtedy, gdy rozpoczął się kryzys.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane