statystyki

Czy igrzyska pomogą brazylijskiej gospodarce?

autor: Bartłomiej Niedziński04.08.2016, 08:04; Aktualizacja: 04.08.2016, 08:35
Pomnik Chrystusa Odkupiciela, Rio de Janeiro, Brazylia

Bezrobocie przestało rosnąć, a real zyskał do dolara już 22 proc.źródło: ShutterStock

Igrzyska miały wzmocnić największą gospodarkę Ameryki Południowej, ale większe znaczenie dla przełamywania recesji ma uspokojenie sytuacji politycznej w kraju.

Brazylijska gospodarka wreszcie wykazuje pierwsze sygnały wychodzenia z najgłębszego od dziesięcioleci kryzysu, ale nie są one efektem rozpoczynających się jutro igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Gdy pod koniec ubiegłej dekady Brazylia otrzymała prawo do organizacji najpierw piłkarskich mistrzostw świata w 2014 r., a następnie igrzysk w Rio, władze kraju liczyły, że obie imprezy jeszcze wzmocnią jego potencjał gospodarczy. Były powody do optymizmu; w 2011 r., po kilku latach kilkuprocentowego wzrostu PKB, spowodowanego głównie wysokimi cenami surowców, Brazylia awansowała na szóste miejsce na liście największych gospodarek świata. Rząd jednak nie zrobił nic, by wykorzystać dobrą koniunkturę do zdywersyfikowania gospodarki, i gdy surowcowa hossa się skończyła, okazało się, że budżet jest w potężnych kłopotach, zaś organizacja mundialu i olimpiady to raczej obciążenie niż szansa.

Piłkarskie mistrzostwa zbiegły się z początkiem recesji, choć zostały zapamiętane przez Brazylijczyków głównie z powodu fatalnych wyników sportowych (1:7 w półfinale z Niemcami). Ale też nikt wówczas nie przypuszczał, że recesja będzie aż tak głęboka. PKB zmniejsza się od ośmiu kwartałów praktycznie bez przerwy. W zeszłym roku jego wartość spadła o 3,8 proc., co było jednym z najgorszych wyników na świecie, a prognozy na ten rok są niewiele lepsze. Inflacja pod koniec ubiegłego, a bezrobocie na początku tego roku po raz pierwszy od dekady wróciły na poziomy dwucyfrowe. Do tego doszedł kryzys polityczny, który zaowocował wiosną tego roku odsunięciem od władzy prezydent Dilmy Rousseff, oskarżanej o fałszowanie danych gospodarczych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane