statystyki

Samorząd poza procedurą cofnięcia zezwolenia dla apteki

28.07.2016, 07:38; Aktualizacja: 28.07.2016, 07:42
Apteka

Aptekaźródło: ShutterStock

W ostatnim czasie zmianie uległa linia orzecznicza sądów administracyjnych dotycząca udziału samorządu aptekarskiego w procedurze cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki lub hurtowni leków.

W serii judykatów wykluczono udział w tym postępowaniu korporacji farmaceutów na zasadzie współdziałania. Są to rozstrzygnięcia całkowicie trafne i uzasadnione. Przywrócenie stanu zgodnego z zasadami postępowania administracyjnego rodziło się jednak w długich bólach.

Zasadą postępowania administracyjnego jest rozstrzyganie sprawy przez jeden organ administracji. Istnieją jednak problemy bardziej złożone, których skutki społeczno-gospodarcze wykraczają poza kwalifikacje i kompetencje pojedynczej instytucji. Dla tego typu spraw art. 106 k.p.a. przewiduje tryb współdziałania. Wedle par. 1 tego przepisu: „Jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenia opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzję wydaje się po zajęciu stanowiska przez ten organ”.

Już jednokrotna lektura art. 106 k.p.a. zdradza jego naturę: przepis ten ma charakter proceduralny, odsyłający do norm prawa materialnego. Warunkiem aktywacji trybu współdziałania jest istnienie normy uzależniającej wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ. Orzecznictwo doprecyzowało, że obowiązek współdziałania musi być wyrażony jednoznacznie i wyraźnie. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 października 2005 r. (sygn. akt OSK 734/04) wskazał, iż „tryb współdziałania organów musi wynikać z przepisu prawa materialnego, uzależniającego wydanie decyzji merytorycznej od zajęcia stanowiska przez organ współdziałający w drodze postanowienia”.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane