statystyki

Rozgłos przy likwidacji apteki może być uznany za reklamę

autor: Elżbieta Dominik28.06.2016, 09:24; Aktualizacja: 28.06.2016, 10:31
W przypadku stosowania przez aptekę zakazanej reklamy wojewódzki inspektor farmaceutyczny może nałożyć karę pieniężną w wysokości do 50 tys. zł.

W przypadku stosowania przez aptekę zakazanej reklamy wojewódzki inspektor farmaceutyczny może nałożyć karę pieniężną w wysokości do 50 tys. zł.źródło: ShutterStock

Postanowiłem zamknąć jedną z dwóch aptek. Umieściłem na wystawie duży napis „likwidacja”, zajmujący faktycznie całą witrynę. Kilka dni temu jeden z ze znajomych zwrócił mi uwagę, że narażam się na zarzut niedozwolonej reklamy apteki. Czy słusznie? Przecież nie obniżam cen leków, a jedynie informuję o likwidacji.

Okazuje się, że aptekarze, którzy likwidują placówki, muszą zwrócić uwagę, jak o tym informują. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wyjaśnił, że umieszczanie w witrynach apteki informacji czy banerów o wyprzedaży czy likwidacji nosi znamiona zakazanej reklamy aptek.

– Wszelkie eksponowanie informacji, które mają na celu skłonienie do zakupu leków, traktowane jest jako reklama – przypomina Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego. Według GIF taką formą skłonienia do zakupu jest także informacja o wyprzedaży czy likwidacji apteki. – Pacjent powinien kupować te leki, które są mu potrzebne, a nie te, które akurat są wyprzedawane – dodaje przedstawiciel GIF.

Zdaniem Pawła Trzcińskiego nie ma znaczenia, czy na witrynie będzie napis „wyprzedaż”, czy „likwidacja” – skutek będzie ten sam.

Prawnicy potwierdzają. Jak wynika z utrwalonego już od kilku lat orzecznictwa, za reklamę apteki może być uznane każde działanie skierowane do publicznej wiadomości, zmierzające do zwiększenia sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych w niej oferowanych.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • z(2016-06-28 13:48) Zgłoś naruszenie 00

    zamiast napisu likwidacja lepiej napisać kartkę " jeśli jesteś pod tymi drzwiami już trzeci raz i nadal jest zamknięte to spróbuj zgadnąć - dlaczego. I nie denerwuj się bo tu już tabletek uspakajających nie kupisz"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane