statystyki

Kredytów mniej bez inwestycji

autor: Łukasz Wilkowicz18.07.2016, 07:30; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:58
pieniądze, wynagrodzenia

Banki nie mają za to problemów z depozytami.źródło: ShutterStock

Wartość należności rośnie najwolniej od pierwszych miesięcy 2014 r.

Wartość należności krajowych banków od klientów przekroczyła w czerwcu 1,1 bln zł – wynika z nowych danych Narodowego Banku Polskiego. W czerwcu wartość portfela była o 4,7 proc. większa niż rok wcześniej. Tempo wzrostu było najwolniejsze od lutego 2014 r. W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw tempo wzrostu spowolniło do 7 proc. – było najwolniejsze od czerwca 2015 r. Należności od klientów indywidualnych były o 4,5 proc. większe niż rok wcześniej. Tu dynamika była nieco wyższa niż w poprzednim miesiącu, ale było to związane z niedawnym osłabieniem naszej waluty, które powoduje zwiększenie złotowej wartości walutowych kredytów hipotecznych.

– W przypadku kredytów detalicznych w krótkim okresie możemy być świadkami mniejszego zainteresowania w związku z zasileniem ich budżetów środkami z programu „Rodzina 500 plus”. Niski popyt na kredyt ze strony firm może być związany z niskim poziomem aktywności inwestycyjnej – uważa Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao. W II kw. przyrost kredytów był najmniejszy od czterech lat.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane