statystyki

Inwestycje 2015: Zniechęceni długą bessą uciekali z giełdy

autor: Marek Chądzyński18.07.2016, 07:30; Aktualizacja: 30.07.2016, 13:44
pieniądze

Mniej podatników teoretycznie nie musi oznaczać niczego złego.źródło: ShutterStock

Ubiegłoroczne spadki kursów akcji przegoniły z rynku nawet długoterminowych indywidualnych graczy – można wnioskować na podstawie danych izb skarbowych.

W ubiegłym roku prawie 124 tys. inwestorów indywidualnych uzyskało dochody ze sprzedaży papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i udziałów w spółkach. To o 28 proc. mniej niż rok wcześniej. Straty na tego typu inwestycjach poniosło około 99 tys. osób – o ponad 14 proc. mniej.

Mniej podatników teoretycznie nie musi oznaczać niczego złego: PIT trzeba złożyć, gdy zrealizuje się dochód lub stratę, czyli – mówiąc w uproszczeniu – sprzeda akcje. Teoretycznie mniej PIT-ów może oznaczać, że inwestorzy siedzą na akcjach, czekając na lepsze czasy.

Ale w tym przypadku raczej jest inaczej. Liczba podatników, którzy deklarują dochód bądź rozliczają straty z inwestycji kapitałowych, spada od kilku lat. A wraz z malejącą liczbą podatników wzrosła wartość zadeklarowanych dochodów. I to o 16 proc. To nie może być efekt inwestycji krótkoterminowych: WIG20, indeks największych spółek, spadł w zeszłym roku o 17 proc. Mało prawdopodobne, by dało się tyle zyskać na innych inwestycjach: np. indeks obligacji skarbowych wzrósł w tym czasie o niecałe 1,5 proc., a w najbardziej zyskownych kategoriach funduszy inwestycyjnych można było osiągnąć około 10-proc. zysk. Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest ucieczka z giełdy inwestorów długoterminowych, którzy kupili akcje, gdy były one tańsze niż w 2015 r. A było tak poprzednio w najbardziej zapalnym momencie kryzysu finansowego, czyli pod koniec 2008 i w 2009 r.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane