statystyki

Fundusze inwestycyjne: Zagranica zarządza taniej

autor: Małgorzata Kwiatkowska18.07.2016, 07:30; Aktualizacja: 30.07.2016, 13:31
Na niższe opłaty za zarządzanie w funduszach zagranicznych pozwala im skala działania.

Na niższe opłaty za zarządzanie w funduszach zagranicznych pozwala im skala działania.źródło: Inne

Zagraniczne fundusze inwestycyjne notyfikowane w Polsce kuszą nie tylko dostępem do szerokiej klasy aktywów. Z ofertą krajowych firm wygrywają niskimi opłatami za zarządzanie.

Po niedawnym uzupełnieniu oferty Banku Pekao o fundusze Goldman Sachs polscy inwestorzy zyskali bezpośredni dostęp do produktów największych światowych firm specjalizujących się w zarządzaniu aktywami. Na krajowym rynku dostępne są już fundusze JP Morgan, HSBC, BlackRock czy Franklin Templeton. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w notyfikowanych u nas funduszach zagranicznych w końcu 2015 r. Polacy mieli ulokowane 4,6 mld zł. To zwykle fundusze dostępne szeroko na światowych rynkach. Ile płacą za nie Polacy?

W przypadku rynkowej nowości, czyli Goldman Sachs w Pekao, maksymalna prowizja przy zakupie jednostek wynosi 4 proc. Pozostałe opłaty związane z zarządzaniem wynoszą od 1,5 proc. w skali roku w przypadku funduszy obligacyjnych do 2,75 proc. w przypadku egzotycznego dla krajowych inwestorów rynku akcji indyjskich. Pekao nie podał nam, ile kosztują te fundusze w spółkach grupy w innych krajach. Z danych brytyjskiego serwisu FE Trustnet, który monitoruje tamtejszy segment funduszy inwestycyjnych, wynika, że w przypadku strategii Global Equity Partners opłata przy wejściu jest taka sama. Pozostałe koszty związane z zarządzaniem w Wielkiej Brytanii powinny zamknąć się w ciągu roku na poziomie 2,65 proc. Polska karta funduszu Goldman Sachs wskazuje na 2,4 proc.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane