statystyki

Rynek nieruchomości odczuwa skutki Brexitu

autor: Małgorzata Kwiatkowska11.07.2016, 07:23; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:44
Ostatnim razem brytyjskie fundusze nieruchomości były zmuszone zawiesić wypłaty po wybuchu kryzysu finansowego w latach 2007–2008, kiedy spadek wartości nieruchomości wzmagał wypłaty pieniędzy.

Ostatnim razem brytyjskie fundusze nieruchomości były zmuszone zawiesić wypłaty po wybuchu kryzysu finansowego w latach 2007–2008, kiedy spadek wartości nieruchomości wzmagał wypłaty pieniędzy.źródło: ShutterStock

W ciągu tygodnia aż dziewięć funduszy nieruchomości w Wielkiej Brytanii, zarządzających aktywami wartymi niemal 15 mld funtów, odcięło inwestorów od pieniędzy. Nieruchomości to pierwsza gałąź gospodarki na Wyspach, która realnie odczuła skutki decyzji o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej. Inwestorzy ruszyli bowiem masowo do wycofywania pieniędzy z funduszy inwestycyjnych lokujących aktywa w brytyjskich nieruchomościach komercyjnych.

 Pęd do wypłat był tak duży, że aż dziewięć takich funduszy wstrzymało możliwość wycofywania środków. Jako pierwsze zrobiły to trzy największe tego typu podmioty w Wielkiej Brytanii: M&G Investments, Aviva Investors oraz Standard Life Investments. Aktywa funduszy, które objęła ta decyzja, warte były wówczas łącznie niemal 9,1 mld funtów.

„Zgłoszone przez inwestorów żądania wykupów znacząco wzrosły z powodu dużego poziomu niepewności na rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii po ogłoszeniu wyników referendum.

Brytyjski indeks nieruchomości komercyjnych

Brytyjski indeks nieruchomości komercyjnych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane