statystyki

Rynek nieruchomości odczuwa skutki Brexitu

autor: Małgorzata Kwiatkowska11.07.2016, 07:23; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:44
Ostatnim razem brytyjskie fundusze nieruchomości były zmuszone zawiesić wypłaty po wybuchu kryzysu finansowego w latach 2007–2008, kiedy spadek wartości nieruchomości wzmagał wypłaty pieniędzy.

Ostatnim razem brytyjskie fundusze nieruchomości były zmuszone zawiesić wypłaty po wybuchu kryzysu finansowego w latach 2007–2008, kiedy spadek wartości nieruchomości wzmagał wypłaty pieniędzy.źródło: ShutterStock

W ciągu tygodnia aż dziewięć funduszy nieruchomości w Wielkiej Brytanii, zarządzających aktywami wartymi niemal 15 mld funtów, odcięło inwestorów od pieniędzy. Nieruchomości to pierwsza gałąź gospodarki na Wyspach, która realnie odczuła skutki decyzji o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej. Inwestorzy ruszyli bowiem masowo do wycofywania pieniędzy z funduszy inwestycyjnych lokujących aktywa w brytyjskich nieruchomościach komercyjnych.

 Pęd do wypłat był tak duży, że aż dziewięć takich funduszy wstrzymało możliwość wycofywania środków. Jako pierwsze zrobiły to trzy największe tego typu podmioty w Wielkiej Brytanii: M&G Investments, Aviva Investors oraz Standard Life Investments. Aktywa funduszy, które objęła ta decyzja, warte były wówczas łącznie niemal 9,1 mld funtów.

„Zgłoszone przez inwestorów żądania wykupów znacząco wzrosły z powodu dużego poziomu niepewności na rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii po ogłoszeniu wyników referendum.

Brytyjski indeks nieruchomości komercyjnych

Brytyjski indeks nieruchomości komercyjnych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane