statystyki

Kwaśniak: Przyzwoity stan polskiego sektora bankowego

autor: Wojciech Kwaśniak30.06.2016, 07:44; Aktualizacja: 30.06.2016, 10:04

Klimat dla banków zarówno w kraju, jak i za granicą w warunkach niestabilności rynków finansowych i historycznie niskich stóp procentowych jest dziś znacznie gorszy niż w przeszłości. To oczywiście przekłada się na poziom ryzyka rynkowego. Stąd szczególnie istotne są takie czynniki, jak dbałość o stabilność, bezpieczeństwo tego sektora oraz zaufanie do niego. Na szczęście w Polsce nasze problemy są nieistotne na tle złożoności wyzwań stojących przed bankami w   Europie.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to decydująca jest jakość kapitału i jego wysokość. W Polsce wskaźniki kapitałowe są na przyzwoitym poziomie i  w ostatnich latach systematycznie rosły. Współczynnik adekwatności kapitałowej wynosi średnio ok. 17 proc., w przypadku tzw. twardego kapitału to przeszło 15 proc. To dobry wynik na tle innych krajów Europy, ale trzeba mieć świadomość, że wcale nie należymy do liderów. Jesteśmy raczej na poziomie unijnej średniej. Korzystnej sytuacji sprzyja u nas dość konserwatywne podejście do prowadzenia biznesu bankowego w warunkach otoczenia gospodarczego znacznie bardziej przyjaznego dla banków niż w innych krajach. Mamy gospodarkę wzrostową, a nie pogrążoną w recesji.

To przekłada się na możliwości podnoszenia kapitału głównie przez zysk zatrzymany, a  przez to realizację oczekiwanych przez nadzór wymogów kapitałowych. Dzięki temu na przestrzeni pięciu lat kapitał polskich banków wzrósł o ponad jedną trzecią. Dziś przekracza 165 mld zł. Nie mieliśmy delewarowania działalności, ale stały rozwój sektora: przyrost akcji kredytowej, przyrost aktywów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane