Walne BOŚ zakończyło kariery w finansach czterech byłych prezesów

autor: Łukasz Wilkowicz29.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 08:54

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie zgodził się na absolutoria dla niemal wszystkich byłych członków zarządu i całej rady.

Po tym jak w ubiegłym roku Bank Ochrony Środowiska wykazał kilkanaście milionów złotych straty, a na początku tego roku wymieniono zarząd, który musiał zająć się opracowaniem programu naprawczego, można było się spodziewać, że zwyczajne walne zgromadzenie bynajmniej zwyczajne nie będzie.

W ubiegłym tygodniu akcjonariusze – większościowy pakiet akcji należy do państwowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – potwierdzili te oczekiwania. Na walnym absolutorium z pełnienia obowiązków w ubiegłym roku dostał tylko jeden z pracujących wówczas członków zarządu: Stanisław Kolasiński, który nadal jest pierwszym zastępcą prezesa. Skwitowania nie dostali za to dwaj byli prezesi: Mariusz Klimczak, który kierował bankiem od 2008 r. do wiosny 2015 r., a także jego następca Dariusz Daniluk (wcześniej prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, wiceminister finansów i dyrektor departamentu w Narodowym Banku Polskim).

Brak skwitowania oznacza możliwość wystąpienia z pozwem sądowym przez spółkę przeciwko osobie, która w jej organach zarządczych zasiadała, i dochodzenia poniesionych strat. W bankowości reperkusje nieuzyskania absolutorium idą jednak dalej. Oznaczają, że dana osoba nie daje rękojmi stabilnego i ostrożnego zarządzania instytucją finansową. Nie powinna więc dostać zgody np. na pełnienie funkcji prezesa. Problem nie dotyczy tylko byłych członków zarządu, lecz także rady nadzorczej. W niej również zasiadali byli prezesi: Józef Kozioł (osiągnął już wiek emerytalny), który przez wiele lat kierował BOŚ, oraz Mariusz Karpiński, przez kilkanaście lat prezes GE Money Banku (pod koniec minionej dekady połączył się z Bankiem BPH), a później krótko Meritum Banku.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane