Handlowa czy niehandlowa? Druga niedziela czerwca nie będzie handlowa. Tego dnia sklepy i galerie handlowe nadal pozostaną ustawowo zamknięte. Czynne będą tylko te placówki, których ten zakaz nie obowiązuje. Gdzie mamy szansę zrobić zakupy w najbliższą niedzielę? Które sklepy będą otwarte 9 czerwca?
- Czy niedziela 9 czerwca 2024 r. będzie niedzielą handlową?
- Z czego wynikają ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę?
- Jak należy rozumieć "czynności związane z handlem"?
- Gdzie w niedzielę, 9 czerwca będzie można zrobić zakupy?
- Czy w czerwcu 2024 r. będzie niedziela handlowa?
Czy niedziela 9 czerwca 2024 r. będzie niedzielą handlową?
Najbliższa niedziela będzie niedzielą wyborów do Parlamentu Europejskiego. Pójdziemy do urn, ale nie zrobimy zakupów, przynajmniej nie tych większych. Niedziela, 9 czerwca 2024 r., jest niedzielą niehandlową. Nadal obowiązywał będzie zatem ustawowy zakaz handlu. Sklepy oraz galerie handlowe będą w ten dzień zamknięte, a przynajmniej zdecydowana większość z nich.
Z czego wynikają ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę?
Ograniczenia w handlu wynikają z obowiązującej Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jej zapisem, 9 czerwca 2024 r. w placówkach handlowych zakazany będzie:
- handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
- powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
Jak należy rozumieć "czynności związane z handlem"?
W zapisie art. 3 pkt 2 cytowanej wyżej Ustawy pojawia się określenie "czynności związanych z handlem". W rozumieniu litery prawa za powyższe uznaje się czynności wykonywane w placówce handlowej, niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaży, samą jej realizację, a także czynności związane z przygotowaniem placówki handlowej do handlu oraz czynności związane z jego zakończeniem w danym dniu i zamknięciem placówki.
W szczególności jest to przykładowo:
- przyjmowanie i realizacja zamówień,
- ekspozycja towaru,
- usuwanie produktów wadliwych lub przeterminowanych,
- pakowanie
- brakowanie,
- przygotowanie kas,
- rozdział gotówki,
- przeliczenie i rozliczenie utargu,
- sprawdzenie zabezpieczeń,
- włączenie alarmu.
Do czynności bezpośrednio związanych z handlem, nie można natomiast zaliczyć prac typu:
- ochrona obiektu,
- sprzątanie obiektu przez ekipę sprzątającą,
- prac konserwatorskich i serwisowych związanych z obsługą sprzętu.
Gdzie w niedzielę, 9 czerwca będzie można zrobić zakupy?
W najbliższą niedzielę, pomimo ograniczeń w handlu, zrobimy szybkie zakupy pierwszej potrzeby. Czynne będą także kwiaciarnie. Z obowiązującego zakazu handlu w niedzielę zwolnione są bowiem niektóre rodzaje działalności. Dotyczy to m.in.:
- stacji paliw,
- aptek i punktów aptecznych,
- placówek pocztowych,
- gastronomii,
- kwiaciarni.
Zakupy będziemy mogli zrobić także w mniejszych sklepach oraz sieciach np. w Żabce, ODIDO, Carrefour Express czy ABC. Ich godziny otwarcia mogą być jednak różne. Najczęściej placówki te są otwarte w niedziele i święta od godziny 10:00 do 18:00, a czasem nawet do 20:00.
Czy w czerwcu 2024 r. będzie niedziela handlowa?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w roku 2024 handel będzie dozwolony w siedem niedziel. Przepisy wskazują, że niedzielny zakaz handlu nie będzie obowiązywał w:
- kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
Ustawodawca przewiduje w rozpoczynający się właśnie miesiącu jedną niedzielę handlową. Przypadnie ona 30 czerwca 2024 r.
Ograniczenia w handlu w niedzielę – czy będzie nowelizacja?
W przyszłym tygodniu, podczas rozpoczynającego się w środę 13. posiedzenia Sejmu odbędzie siępierwsze czytanie projektu, który może zmienić aktualne ograniczenia w niedzielnym handlu. Chodzi o nowelizację przygotowaną przez posłów Polski 2050 Szymona Hołowni. Proponuje ona zwiększenie liczby niedziel handlowych z siedmiu w roku do dwóch w miesiącu. Ograniczenia miałby nie obowiązywać w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu, rozszerzy także uprawnienia pracownicze z tytułu pracy w niedzielę. Projektodawcy proponują bowiem 200 proc. wynagrodzenia za pracę w niedzielę, wolny od pracy inny dzień oraz co najmniej dwie niedziele w miesiącu kalendarzowym.