statystyki

Resort skarbu widzi potencjał w publicznym hotelarstwie. Nie będzie sprzedaży Grupy Hoteli WAM

autor: Aneta Oksiuta19.05.2016, 08:04; Aktualizacja: 19.05.2016, 08:35
hotel, recepcja

133 mln zł takim kapitałem dysponowała w końcu 2014 r. Grupa Hoteli WAMźródło: ShutterStock

Royal w Krakowie, Belwederski w Warszawie czy Rycerski w Szczecinie pozostaną w rękach państwa. Ministerstwo odstąpiło od sprzedaży Grupy Hoteli WAM.

Poprzedni rząd wszczął proces prywatyzacji spółki. Wstępne oferty w ubiegłym roku złożyło pięć podmiotów. Prywatyzacji sprzeciwiał się PiS, który określał to jako wyprzedaż majątku narodowego. Wywodzący się z tej partii minister Dawid Jackiewicz zachował się więc konsekwentnie: jak informuje resort, podjął decyzję o „odstąpieniu od negocjacji i zamknięciu bez rozstrzygnięcia dotychczasowej procedury zbycia udziałów spółki”.

Grupa Hoteli WAM jest spółką ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa. Powstała po wydzieleniu hoteli z majątku Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (wojsko odpowiada za bezpośredni nadzór nad firmą). Do grupy należy 17 hoteli w 15 miastach. Wśród nich są: Belwederski i Mazowiecki w Warszawie, Kapitan i Rycerski w Szczecinie oraz hotele Neptun w Gdyni, Royal w Krakowie, Huzar w Lublinie, Reymont w Łodzi, Ikar w Poznaniu, Wieniawa we Wrocławiu czy Zamek Czocha w Suchej.

Biuro prasowe resortu nie udzieliło odpowiedzi na pytania DGP dotyczące konkretnych powodów rezygnacji ze sprzedaży firmy. – Wstrzymanie procesu prywatyzacji spółki Grupa Hoteli WAM spowodowało, że obecnie postawiła ona sobie za cel podniesienie standardu hoteli i oferowanych usług. Perspektywa prywatyzacji powodowała, że działania tego typu w ostatnim okresie nie były prowadzone z niezbędną dynamiką – mówi DGP Ryszard Gitis z zarządu firmy. Podkreśla, że hotele różnią się od siebie standardem, poziomem i kategorią. Ceny wahają się od 90 zł za dobę w obiekcie sezonowym do 350 zł w wyższych kategoriach.

Spółka zatrudnia ponad 350 osób. Rok 2015 zamknęła stratą operacyjną. W 2014 r. miała milion złotych zysku netto przy przychodach na poziomie 146,1 mln zł.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane