statystyki

Resort skarbu widzi potencjał w publicznym hotelarstwie. Nie będzie sprzedaży Grupy Hoteli WAM

autor: Aneta Oksiuta19.05.2016, 08:04; Aktualizacja: 19.05.2016, 08:35
hotel, recepcja

133 mln zł takim kapitałem dysponowała w końcu 2014 r. Grupa Hoteli WAMźródło: ShutterStock

Royal w Krakowie, Belwederski w Warszawie czy Rycerski w Szczecinie pozostaną w rękach państwa. Ministerstwo odstąpiło od sprzedaży Grupy Hoteli WAM.

Poprzedni rząd wszczął proces prywatyzacji spółki. Wstępne oferty w ubiegłym roku złożyło pięć podmiotów. Prywatyzacji sprzeciwiał się PiS, który określał to jako wyprzedaż majątku narodowego. Wywodzący się z tej partii minister Dawid Jackiewicz zachował się więc konsekwentnie: jak informuje resort, podjął decyzję o „odstąpieniu od negocjacji i zamknięciu bez rozstrzygnięcia dotychczasowej procedury zbycia udziałów spółki”.

Grupa Hoteli WAM jest spółką ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa. Powstała po wydzieleniu hoteli z majątku Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (wojsko odpowiada za bezpośredni nadzór nad firmą). Do grupy należy 17 hoteli w 15 miastach. Wśród nich są: Belwederski i Mazowiecki w Warszawie, Kapitan i Rycerski w Szczecinie oraz hotele Neptun w Gdyni, Royal w Krakowie, Huzar w Lublinie, Reymont w Łodzi, Ikar w Poznaniu, Wieniawa we Wrocławiu czy Zamek Czocha w Suchej.

Biuro prasowe resortu nie udzieliło odpowiedzi na pytania DGP dotyczące konkretnych powodów rezygnacji ze sprzedaży firmy. – Wstrzymanie procesu prywatyzacji spółki Grupa Hoteli WAM spowodowało, że obecnie postawiła ona sobie za cel podniesienie standardu hoteli i oferowanych usług. Perspektywa prywatyzacji powodowała, że działania tego typu w ostatnim okresie nie były prowadzone z niezbędną dynamiką – mówi DGP Ryszard Gitis z zarządu firmy. Podkreśla, że hotele różnią się od siebie standardem, poziomem i kategorią. Ceny wahają się od 90 zł za dobę w obiekcie sezonowym do 350 zł w wyższych kategoriach.

Spółka zatrudnia ponad 350 osób. Rok 2015 zamknęła stratą operacyjną. W 2014 r. miała milion złotych zysku netto przy przychodach na poziomie 146,1 mln zł.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane