Pozycja krajowego lidera w produkcji krzeseł i foteli jest na tyle silna, że akcja służb na razie nie naruszy jego kondycji – uważają eksperci.
CBA zatrzymało wczoraj Jerzego Krzanowskiego, wiceprezesa i współwłaściciela spółki Nowy Styl. To jeden z najbogatszych Polaków, którego majątek szacuje się na ok. 0,4 mld zł, zarządzający trzecią co do wielkości firmą produkcyjną w branży akcesoriów meblowo-biurowych w Europie. Jerzy Krzanowski znalazł się wśród zatrzymanych razem z byłą wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu i czterema innymi osobami z prywatnych firm. CBA informuje na razie tylko, że sprawa ma związek z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych oraz praniem brudnych pieniędzy i dotyczy lat 2014 i 2015. W tych latach, jak podliczają eksperci, spółka Nowy Styl wygrała sześć przetargów publicznych na łączną kwotę 3,37 mln zł.
Spółka na razie nie wypowiada się w tej sprawie. Adam Krzanowski, prezes zarządu Nowy Styl (brat zatrzymanego), deklaruje tylko, że firma współpracuje z organami państwowymi w celu szybkiego wyjaśnienia spraw będących przedmiotem prowadzonego postępowania.
Nie chce się też wypowiadać na temat tego, jak sytuacja przełoży się na działalność spółki.
Według części ekspertów tak dynamicznej firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej nie da się łatwo zatrzymać. Wczorajsze wydarzenia nie powinny wpłynąć negatywnie na jej kondycję. Szczególnie że, jak zauważa Anna Szcześniak, pełnomocnik zarządu, dyrektor ds. strategii i programów w Krajowej Izbie Gospodarczej, firma dysponuje marką i produktami, które bronią się jakością od lat.
– Dopóki nie pojawią się zarzuty i w sprawie nie wypowie się sąd, sytuacja nie będzie miała znaczenia dla spółki. Poza tym biznes zdaje sobie sprawę, że firmy nie tworzy jeden człowiek, a ludzie, którzy rzetelnie i uczciwie pracowali na jej sukces – komentuje Katarzyna Korpolewska, psycholog biznesu.
W oczach odbiorców i dostawców stracić może natomiast zatrzymany wiceprezes, i to na długo. Dlatego dla dobra firmy, jak uważają eksperci, w przyszłości nie powinien już wracać na wysokie stanowisko w firmie.
Ale wśród specjalistów słychać też opinie, że wizerunek spółki ucierpi. Nie od razu może się to negatywnie przełożyć na firmę, ale w przyszłości spowoduje, że kontrahenci będą dłużej podejmowali decyzję o współpracy. Obecnie firma współpracuje z ponad tysiącem dostawców.
– Niezdeklarowani dotychczas partnerzy mogą na tej podstawie podjąć decyzję o niezawieraniu kontraktów. Utwierdzą się w przekonaniu, że spółka grała nieczysto i teraz zdobyli tylko na to potwierdzenie. Nie uważam jednak, że przyczyni się do zrywania umów na dużą skalę. Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, a finanse spółki pozostaną nienaruszone, firma jest bezpieczna – uważa Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.
Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Przedsiębiorstwo, którego roczne przychody sięgają już ponad 1,2 mld zł, osiąga je w 85 proc. za granicą.
– Pozostaje więc pytanie, na ile kontrahenci z innych krajów interesują się tym, co się dzieje w Polsce, i na ile znają już sposób działania obecnej władzy. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że korupcja jest zjawiskiem obecnym w wielu krajach Europy. Dlatego wielu przedsiębiorców, nawet wiedząc o tej sytuacji, nie będzie brało jej pod uwagę przy dalszej współpracy – komentuje Katarzyna Korpolewska.
Nowy Styl działa w 17 krajach. Szykuje się do kolejnego przejęcia producenta w Europie. We wrześniu 2014 r. kupił 50 proc. udziałów w tureckiej spółce TCC The Chair Company, w 2013 r. natomiast jego łupem padł Rohde & Grahl z północnych Niemiec, a w 2011 r. – Grammer Office z Bawarii.
Firma stawia też na realizację międzynarodowych kontraktów dotyczących wyposażania przestrzeni biurowych oraz obiektów użyteczności publicznej. W ostatnich latach upatrzyła sobie zwłaszcza obiekty sportowe. Jak dotąd, wyposażyła w swoje krzesła blisko 60 stadionów i 80 hal widowiskowo-sportowych, lodowisk i basenów na całym świecie. Obecnie jest na zaawansowanym etapie w kilku projektach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Realizuje m.in. stadion Widzewa Łódź, na który dostarczy 18 tys. krzeseł oraz system barier i wygrodzeń. Ponadto pracuje nad projektami związanymi ze światowymi igrzyskami sportowymi World Games 2017 we Wrocławiu.
Wyposaża w krzesła obiekty sportowe w Turcji, dwa stadiony w Finlandii i trzy areny w Niemczech. Montuje też fotele i trybuny teleskopowe w prestiżowej sali koncertowej Cité Musicale w Paryżu, ma także w portfolio siedziska w nowej siedzibie premiera Francji l’îlot Fontenoy-Ségur.
Firma szuka również nowych obszarów działalności. W porozumieniu z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków opracowuje nowe modele foteli do Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Chodzi o blisko 2880 siedzeń w kilku różnych konfiguracjach. W ciągu kilku lat Nowy Styl zamierza zainwestować kilkanaście milionów złotych w rozwój własnego centrum badawczo-rozwojowego.
Sprawa dotyczy przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych