statystyki

Nad przemysłem Unii zbierają się chmury

autor: Adam Sofuł04.05.2016, 07:43; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:14
Trybunał rozpatrywał skargę kilku dużych firm przemysłowych – m.in. Dow Chemical, Exxon Mobile i OMV – które twierdziły, że tzw. mechanizm korekcyjny w przydziale praw jest dla nich krzywdzący.

Trybunał rozpatrywał skargę kilku dużych firm przemysłowych – m.in. Dow Chemical, Exxon Mobile i OMV – które twierdziły, że tzw. mechanizm korekcyjny w przydziale praw jest dla nich krzywdzący.źródło: ShutterStock

Wyrok ETS może zwiastować jeszcze szybsze ograniczenia praw do bezpłatnych emisji dwutlenku węgla w przyszłości. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Komisja Europejska błędnie rozdzielała bezpłatne uprawnienia do emisji, i dał jej 10 miesięcy na naprawienie błędów.

Trybunał rozpatrywał skargę kilku dużych firm przemysłowych – m.in. Dow Chemical, Exxon Mobile i OMV – które twierdziły, że tzw. mechanizm korekcyjny w przydziale praw jest dla nich krzywdzący.

Mechanizm korekcyjny wynika z tego, że ograniczenie poziomu emisji ustalane jest dla całej UE, jednak poszczególne kraje mają pewną swobodę w dysponowaniu prawami do emisji. Aby ogólnoeuropejski bilans się zgadzał, KE zastrzegła sobie prawo do stosowania współczynnika korekcyjnego ograniczającego nadmierną zdaniem KE emisję. Ten mechanizm był krytykowany przez przemysł, bo ofiarami cięć stawały się najczęściej najbardziej energochłonne branże.

Stąd ich skarga do trybunału – firmy przemysłowe uznały, że w efekcie tego mechanizmu mają mniej praw do emisji, niż wynika to z systemu ETS. To podstawowe narzędzie UE, by osiągnąć założoną w polityce klimatycznej redukcję emisji dwutlenku węgla o 40 proc. w porównaniu z 1990 r. Każdego roku UE ustala limit pozwoleń na emisję dla elektrowni, energochłonnego przemysłu i linii lotniczych. Obecnie do 2020 r. z rynku zdejmowanych jest rocznie 1,74 proc. z tego limitu. Zgodnie z kompromisem zawartym jeszcze w zeszłym roku na unijnym szczycie klimatycznym po 2021 r. zdejmowanych będzie 2,2 proc. pozwoleń.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane