statystyki

Problem z paliwem samochodowym. Gdzie złożyć skargę?

autor: Małgorzata Raczkowska25.04.2016, 17:00
Paliwo

Warto wiedzieć, że Inspekcja Handlowa prowadzi regularne, doroczne kontrole jakości paliw sprzedawanych na stacjach benzynowychźródło: ShutterStock

Na ogół tankuję na dużych sieciowych stacjach benzynowych i nigdy nie spotkały mnie żadne kłopoty z paliwem. Słyszałem o nich tylko od innych kierowców – opowiada pan Janusz. – Ostatnio jednak, gdy wracałem z podróży służbowej, nie zatankowałem w porę i wskazówka zaczęła niebezpiecznie zbliżać się do zera. Zatrzymałem się na pierwszej z brzegu stacji. Coś mnie tknęło, nalałem tylko 10 litrów. Po około 30 km samochód zaczął się przyduszać, gasł na wolnych obrotach. Myślę, że to kwestia paliwa. Dolałem lepszego na kolejnej stacji i wróciłem do domu. Chciałbym jednak interweniować, złożyć skargę. Do kogo się zwrócić – pyta czytelnik.

O stacji, która sprzedaje paliwo złej jakości, warto poinformować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wykorzystując specjalnie w tym celu sporządzony formularz internetowy zamieszczony na stronie urzędu (uokik.gov.pl). Po takim doniesieniu Inspekcja Handlowa skontroluje jakość paliw na tej stacji i ewentualnie wyciągnie konsekwencje wobec sprzedawcy.

Jeżeli jednak okaże się, że paliwo uszkodziło silnik, a pan Janusz musiał ponieść koszty naprawy, powinien złożyć reklamację u właściciela stacji, okazując dowód zakupu. Wtedy tym bardziej warto zawiadomić Inspekcję Handlową i skorzystać z mediacji lub sądu polubownego działającego przy wojewódzkim inspektoracie IH. Jeżeli to nie wystarczy, pozostaje dochodzenie zadośćuczynienia na drodze sądowej. Można przy tym skorzystać z bezpłatnej pomocy rzecznika konsumentów.

Warto wiedzieć, że Inspekcja Handlowa prowadzi regularne, doroczne kontrole jakości paliw sprzedawanych na stacjach benzynowych. Efekty tych kontroli również znajdziemy na stronie internetowej UOKiK, także w postaci specjalnie przygotowanej mapy. Aplikacja umożliwia znalezienie stacji i hurtowni w konkretnej miejscowości.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane