SPÓŁKI
Mniejsze zyski Orlenu. Największa polska spółka paliwowa osiągnęła w I kw. zysk netto na poziomie 337 mln zł. Analitycy oczekiwali zysku w wysokości 791 mln zł. Wyniki gorsze od oczekiwanych to według spółki efekt spadku marż paliwowych na rynku polskim i niemieckim oraz utrzymująca się szara strefa w obrocie paliwami w kraju. Prezes Orlenu Wojciech Jasiński zapowiedział, że w ciągu nadchodzących miesięcy Orlen przedstawi kierunki dalszego rozwoju strategicznego.
Multimedia Polska chce zmniejszyć zadłużenie. Jeden z największych ogólnopolskich dostawców usług cyfrowych zamierza w najbliższych miesiącach wypracować z bankami sposób refinansowania zobowiązań, dzięki czemu wartość tych zobowiązań spadłaby o 300–400 mln zł.
Dużo chętnych na obligacje Alior Banku. W ciągu tygodnia bank sprzedał dwie serie obligacji o łącznej wartości 220 mln zł. W poniedziałek przydzielił nabywcom sześcioletnie papiery o wartości 150 mln zł. Zapisy złożono na papiery za 444,5 mln zł. Kilka dni później bank uplasował drugą pulę papierów, tym razem ośmioletnich. W obu przypadkach mowa o obligacjach podporządkowanych. Bank może je zaliczyć do funduszy własnych. W przypadku bankructwa emitenta posiadacze takich papierów są na końcu kolejki do masy upadłości.
Bank Ochrony Środowiska z nową strategią. Przewiduje ona, że w 2020 r. instytucja zdoła osiągnąć stopę zwrotu z kapitału przekraczającą 7 proc. W ubiegłym roku bank miał stratę i opracował niedawno program naprawczy. Podstawowe cele, jakie chce osiągnąć BOŚ, to rentowność powyżej średniej rynkowej, a także sprawna transmisja środków przeznaczonych na inwestycje w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój w Polsce. W tym tygodniu akcjonariusze BOŚ mają uchwalić nową emisję akcji, której wartość może sięgnąć 400 mln zł.
Alphabet nie sprostał oczekiwaniom. Właściciel Google’a miał w I kw. 20,3 mld dol. przychodów, o 17 proc. więcej niż rok wcześniej, ale mniej od prognoz rynkowych. Niższy, niż spodziewali się analitycy, był także zysk netto. Wyniósł 3,5 mld dol. Słabiej od oczekiwań wypadł również Microsoft: przychody spadły o 6 proc. w skali roku, do 20,5 mld dol., a zysk o jedną czwartą do 3,8 mld dol. W obu przypadkach na wynikach zaważył m.in. mocny dolar.
Skandale motoryzacyjne. Japoński koncern przyznał, że fałszował dane dotyczące wyników spalania w niektórych modelach swoich samochodów. Zarząd Mitsubishi Motors oświadczył, że stało się tak w przypadku około 600 tys. aut sprzedawanych w Japonii pod markami Mitsubishi i Nissan. Fałszerstwa dotyczą samochodów małolitrażowych. Prezes Mitsubishi Motors Tetsuro Aikawa przyznał, że były one „intencjonalne”. W minionym tygodniu kurs Mitsubishi Motors na tokijskiej giełdzie spadł o 40 proc. Volkswagen, który zmaga się wciąż ze skutkami ubiegłorocznej dieselgate, porozumiał się z amerykańskimi władzami, że odkupi od Amerykanów samochody, w których nie będzie w stanie dostosować układu wydechowego do norm spalin. Rezerwy niemieckiej firmy na koszty afery spalinowej wyniosły w ub.r. ponad 16 mld euro, a strata brutto – pierwsza od 1993 r. – sięgnęła 1,3 mld euro. Problemy dwóch koncernów spowodowały, że inwestorzy zaczęli się obawiać również o inne firmy. ©?
Notowania akcji Mitsubishi / Dziennik Gazeta Prawna