statystyki

Bankructwo państwa można przewidzieć

autor: Sebastian Stodolak13.05.2016, 07:21; Aktualizacja: 13.05.2016, 07:48
Wenezuela tylko od 1990 r. upadała już cztery razy

Wenezuela tylko od 1990 r. upadała już cztery razyźródło: ShutterStock

PKB rośnie, bankowcy ochoczo i z uśmiechem wciskają nam kredyty, a Unia sypie forsą na nowe przedsięwzięcia? Czas poszukać dziury w całym. Gdy gospodarcze słońce jest w zenicie, bywamy ślepi na nadchodzącą burzę. Jest jednak metoda przewidywania kryzysów

Państwa upadają. Tylko po II wojnie światowej zanotowano 136 przypadków państwowego bankructwa, czyli sytuacji, w której dany rząd nie może już spłacać swoich długów. Niektóre państwa bankrutują po kilka albo nawet po kilkanaście razy. Na przykład Hiszpania pomiędzy 1500 a 1900 r. zanotowała aż 13 przypadków niewypłacalności.

Współcześnie do ścisłej czołówki w tej niechlubnej klasyfikacji należy Wenezuela. Od 1990 r. już czterokrotnie zawiodła swoich wierzycieli i, co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że wkrótce może zrobić to po raz piąty. Inflacja w rządzonym przez socjalistycznych populistów kraju sięga 500 proc., a recesja 8–10 proc. Na sklepowych półkach brakuje – jakież to symboliczne! – nawet papieru toaletowego. Przed niewypłacalnością ratuje Wenezuelę tylko wzrost cen ropy, na której wydobyciu jej gospodarka jest oparta. Harwardzki ekonomista Ricardo Haussman przekonuje, że i ten filar wkrótce się załamie. – To będzie upadek na skalę bankructwa Argentyny. Jest niemal nieunikniony i w jego wyniku ucierpią nie tylko Wenezuelczycy – ostrzega na łamach „Financial Timesa”.

Nie jest jednak sztuką przewidywać krach danego państwa, gdy jak na dłoni widać, że jest ono w poważnych tarapatach. Wszyscy widzą, że mleko się rozlało, a po szkodzie mądry umie być każdy.

Prawdziwą sztuką jest dostrzec symptomy upadku, gdy gospodarka kwitnie.

Tylko czy to w ogóle możliwe? Znaleźliśmy osobę, która potrafi stawiać takie diagnozy. To Edward Altman, mikroekonomista z Uniwersytetu Nowojorskiego.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane